Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, vatandaşların sokaktaki bütün hayvanları hastalıklı gibi görmemeleri gerektiğini dile getirdi.
Aç kalan hayvan saldırganlaşır

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, sokak hayvanları ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Açlıktan ya da yaşam alanını savunma içgüdüsünden dolayı hayvanlar saldırganlaşabilir” dedi.
Vatandaşların sokaktaki bütün hayvanları hastalıklı gibi görmemeleri gerektiğini dile getiren Anteplioğlu “Kış ayları geldi, artık havalar soğudu. Sokakta başıboş, sahipsiz, kimsesiz hayvanlarımız var. İç Anadolu’nun kış ayları birazda sert geçtiği için zaman zaman sokaktaki hayvanlar ve yabanda ki hayvanlarında yiyecek bulmakla ilgili, su bulmakla ilgili zorluk çekiliyor. Çünkü sular da donuyor ve yerine göre su içemedikleri durumlarda oluyor” dedi.
Yozgat’ta ki parklarda ve uygun alanlarda mama ve su kaplarının bulunduğuna değinen Anteplioğlu, kış aylarında hayvanlara yönelik tedbirlerin sıklıkla alındığını kaydetti.
Vatandaşlara ve esnaflara da görevler düştüğüne değinen Anteplioğlu, özellikle evlerinin önüne, şehir merkezinin uzağında olan uç bölgelerde yaşayan vatandaşların yemek artıkları bir kap içerisinde kapılarının önüne koymaları gerektiğini ifade etti.
Anteplioğlu, “Dünyada ve doğa da canlı olarak sadece insanlar yaşamıyor. İnsan nüfusunun artması ile birlikte insanlar özellikle sokakta ki hayvanlar olsun ve ya yaban hayatının nüfuslarına da girmiş oluyorlar. O nedenle dünyada sadece bizler değil bu canlıların da var olduğunu, onlarında bir yaşam hakkının olduğunu düşünerek ona göre işlem yapmamız lazım. Özellikle vatandaşlarımız bu konuda biraz daha duyarlı olmalılar. Yani sokak hayvanları sahipsiz hayvan belki hastalıklı bir hayvan diye nitelendirip kötü uygulamalarda ve kötü davranışlarda bulunabiliyorlar. Vatandaşlarımız sokaktaki bütün hayvanları hastalıklı gözüyle değerlendirmemelidir” diye konuştu.
Anteplioğlu, sokakta yaşayan köpeklerin yaşam alanlarını korumak için nadir de olsa saldırganlaşabileceğine dikkat çekerek, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Köpeklerin saldırma durumu şehir merkezlerinden uzakta daha uç bölgelerde yaşanan olaylar. Normal şartlar da hiçbir sokak hayvanı bir insana saldırma içgüdüsü ile davranmaz. Sadece bulundukları ortamları içgüdüsel olarak kendi bulundukları bölgeleri savunma açısından belki saldırma içgüdüsü gösteriyor olabilirler. Onun dışında bu hayvanlar mevsimsel kızgınlık gösteren canlılar bunlar. O kızgınlık döneminde ne kadar kısırlaştırılsa da arada kaçırdığımız, kısırlaştıramadığımız canlılar da oluyor. Normal de hiçbir sokak hayvanı agresif ırklar olmadığı taktirde insanlara saldırmaz.”

Yorumlar