14 Şubat Sevgililer Günü’nün de yaklaşması ile birlikte vatandaşlar İnternet üzerinden sevdikleri kişilere hediye almak için araştırma yaparlarken İnternet üzerinden alışveriş yapacaklar için uzmanlar uyarılarda bulunuyor.
ALIVERİŞLERDE DİKKAT!

Bu gibi özel günleri fırsat bilen dolandırıcılar ve kötü niyetli kişilerin tüketicileri mağdur edebileceğini dile getiren uzmanlar yerel esnafın tercih edilmesini, internet üzerinden alışveriş yapılacak ise de bilinen güvenilir yerleri tercih etmelerini tavsiye ediyor.
ÖZEL GÜNLERDE ORTAYA ÇIKIYORLAR
14 Şubat Sevgililer Günü ve buna benzer özel günlerde vatandaşlar sevdikleri kişilere hediye almak için internet üzerinden araştırmalar yapıyor. Vatandaşlar hediyelerini araştırmalar sonucu seçer iken kötü niyetli kişiler ve dolandırıcılarda bu özel günler için hazırlık yapıyorlar. İnsanların yoğun alışveriş yapacakları günlerde özellikle çok aranan ürünleri daha ucuz fiyatlara verme vaadiyle vatandaşları kandırıyorlar. İnternet üzerinden bilinmeyen yada güvenilir olup olmadığı araştırılmadan alış veriş yapılan sitelerde alınan ve ücreti ödenen ürünler beklenen ürünler çıkmayabildiği gibi verilen kredi kartı bilgileri sonrası vatandaşların hesaplarının boşaltılması bile söz konusu. 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısı ile alışveriş yapacak vatandaşlar için uzmanlar ise uyarılarda bulunuyor.
SOSYAL MEDYA HESAPLARINA DİKKAT
Özel günler başta olmak üzere internet üzerinden alışveriş yapan tüketicileri dolandırıcılara karşı uyaran uzmanlar özellikle özel günlerde sosyal medya platformunun daha çok kullanıldığını ve dolandırıcılarında daha çok sosyal medya üzerinden yapılan satışlarda vatandaşları mağdur ettiğini dile getiriyor. Kısa süreli açılmış hesaplarda çok pahalı ürünlerin daha ucuz gösterildiği ve bu şekilde vatandaşların ilgisinin çekildiğini söyleyen uzmanlar tüketicilerin bu gibi hesaplara karşı çok dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. Sevgililer gününde güzel bir hediye almaya çalışan vatandaşların kredi kartı bilgilerinin çalınması ile birlikte mağduriyetin boyutu kusurlu maldan daha da fazla oluyor.
GARANTİ ALIŞVERİŞ MAĞAZAN YAPILAN
İnternet üzerinden yapılacak alışverişlerde alışveriş yapılan firmaların geçmişinin araştırılması gerekiyor. Ticari bir kimlerinin olup olmaması, bulundukları illerde bulunan ticaret odalarında kayıtlarının olup olmaması gibi bir çok konuya dikkat edilmeli. Sosyal medya hesaplarından alışveriş yapılacak ise sayfaların açılış tarihleri için yapılan paylaşımların dikkatle incelenmiş olması gerekiyor. Sosyal ağlar üzerinden vatandaşı dolandırmak isteyen sayfalar kısa süre önce açılıp çok pahalı olarak bilinen ürünleri daha ucuza sattıkları vaadi ile vatandaşları kolayca kandırabiliyorlar. Sosyal medya hesaplarından alışveriş yapılması durumunda ise mutlaka kapıda ödeme seçeneği tercih edilmeli diyen uzmanlar böylelikle en azından kredi kartı bilgilerini tanımadıkları ikinci bir şahıs ile paylamamış olacaklarını belirtiyor. Aynı zamanda kapıda ödeme ile gelen ürünlerde ürünü kontrol ederek alma şansıda doğmuş oluyor. Mağazadan alışveriş yapılması ise en garanti yöntem. Alınacak hediye hem yerinde görülerek inceleniyor hem de ödemede direk muhatap olunan mağaza belli olmuş oluyor.

Yorumlar