Altın fiyatlarında ki artış devam ediyor. Yatırımcısının yüzünü güldüren altın fiyatları Yozgat'ta altın alım satım işi ile uğraşan sarraflarında ortak görüşü artışa devam edecek. Sarraflar elinde altın bulunduran satmak için acele etmesin derken alıcılar için ise biraz temkinli olsunlar çağrısı...

ALTIN FİYATLARI REKORA DOYMUYOR!

Altın fiyatlarında ki artış devam ediyor. Yatırımcısının yüzünü güldüren altın fiyatları Yozgat'ta altın alım satım işi ile uğraşan sarraflarında ortak görüşü artışa devam edecek. Sarraflar elinde altın bulunduran satmak için acele etmesin derken alıcılar için ise biraz temkinli olsunlar çağrısı yaptı.

Amerika ile Rusya arasında ki Suriye gerginliğinden dolayı Dolar, Euro ve altında artış devam ederken, altın fiyatları rekor seviyeye ulaştı. Çeyrek altının alış fiyatı 285 TL iken satış fiyatı 298 TL'ye ulaştı.

"GERGİNLİK PİYASAYI TEDİRGİN EDİYOR"

Yozgat Kuyumcular Derneği Başkanı Hasan Solmaz altın fiyatlarında ki artışı piyasalarda ki gerginliğe bağladı. Amerika ile Rusya arasında yaşanan gerginliğin piyasaları da tedirgin ettiğini belirten Solmaz,"Çeyrek Altın fiyatları şuanda 285 TL alış, 298 TL satış seviyesinde. Bu fiyatlarda piyasalarda ki gerginliğin payı büyük. Amerika ile Rusya arasında ki Suriye çekişmesinden dolayı bir gerginlik var. Şuan bir artış var. Bir süre daha artışın olmasını bekliyoruz. En azından ortalık yatışana kadar devam edecek gibi gözüküyor. Dolar ateşi sönmüyor. Euro artıyor. Vatandaşın altın alım satımında biraz beklemelerini tavsiye ederim. Temkinli olmak lazım. Herhangi bir savaş çıkması gerginliğinde daha da bir artış olur. Bu artışlar esnaf olarak bizi de etkiledi. Vatandaş altını alıp satma konusunda kararsız. Satsam mı, alsam mı arasında kalıyor. Türkiye genelinde altın fiyatlarından dolayı düğünlerde gram altın hediye edildiği söyleniyor. Yozgat'ta henüz böyle bir durum yok. Çeyrek altın devam ediyor. Gram altın bizim insanımıza hala küçük geliyor. Yozgat'ta çeyrek altının hala bir adı var. Bu gelenekte zor biter"dedi.

"MECBURİ DEĞİLSE SATMAYIN"

Solmaz Kuyumculuk'un sahibi Kenan Solmaz altın bulunduran vatandaşların ellerinde ki altını muhafaza etmelerini çok gerekli olmadıkça elden çıkamamalarını tavsiye etti. Şuan altın almanın da riskli olduğunu söyleyen Solmaz,"Elinde altın bulunanlar altının tamamını elinden çıkarmasın. Gerekli ise bir miktarını satsınlar. Beklesinler biraz fiyatların aşağı inmesini. 165-170 TL civarında bir denge oluşacak gibi duruyor. Oraya geldiği zamanda alımda altını değerlendirsinler. Şuan almak biraz riskli. Altına ihtiyacı olan zaten fiyat ne olursa olsun alıyor. Mecburi ise fiyata bakmadan alınıyor. Yatırım yapmak isteyen ise biraz bekliyor. Şuan da gram altın satışımızda var. Bütçesi yetmeyenler düğünlere hediye için gram altın alıyorlar. Karşılık olarak götürenler ise yine çeyrek altın alıyorlar. Çoğunluk çeyrek alıyor. Bizim halkımız çeyrek altına meraklıdır. Küçük şehirlerde insanlar 1 gramlık altınlara pek yönelmiyor. Genelde çeyrek altın alınıyor" şeklinde konuştu.

"DEĞİL DÜŞMEK DAHA DA ARTAR"

Vatandaşın ne yapacağını bilmediğini belirten Eren Kuyumculuk sahibi Musa Arslan kendilerinin de bu piyasa şartlarında ne yapacaklarını bilemediklerini belirtti. Altın'ın değer kaybetmeyeceği gibi yükseleceğini söyleyen Arslan,"Vatandaş şuan da ne yapacağını bilmiyor. Bizlerde bilmiyoruz açıkçası. Ancak şuan bir alım söz konusu. Yıl başında saf altın 160 TL idi. Üç ay geçti şuan 185 TL saf altın. Bu fiyatların düşme ihtimali olmadığı gibi bence bu fiyatlar daha da artar. Çeyrek altın alışımız 285 TL, satışımız ise 298 TL. Yeni tarihli altınlar 300 TL'yi geçti. İnsanlarımız düğünlere hediye olarak hala çeyrek altın kullanıyor. Gram altına pek ilgi yok. Altın fiyatlarının yükselmesi bizde işi azalttı. Piyasa durgunlaştı. Ben bu iş yerini 2005 yılında açtım. Çeyrek altın fiyatı o zaman 27 TL idi. 27 TL'ye alıp, 30 TL'ye satıyordum. 100 TL'ye üç tane çeyrek altın alıyordu müşteri. Şimdi ise 300 TL'ye bir çeyrek altın alabiliyor. Önceden 10 çeyrek altın satınca bir çeyrek altın kazanıyorduk. Şimdi çeyrek altından 10 TL kazanıyoruz ki 30 tane satarsak bir çeyrek altın kazanabileceğiz" diye konuştu.


Yorumlar