Sorgun'da geleneksel hale gelen Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin bu sene 11'ncisi düzenlendi.
ANADOLU'NUN KIRKPINAR'I

Her sene Sorgun Belediyesi tarafından düzenlenen yağlı güreşler düzenlenen etkinliklerle başladı. Er meydanında yapılan çekişmeli maçlar sonucunda daha önce Başpehlivanlık kazanmış tecrübeli isimlere karşı mücadele eden Mehmet Yeşil başpehlivan oldu.
"VATANDAŞIMIZ GÜREŞİ ÇOK SEVİYOR"
Güreş müsabakaları öncesi bir açıklama yapan Sorgun Belediye Başkanı M.Erkut Ekinci,"Bu yıl 11'ncisini düzenliyoruz. Geleneksel hale geldi. Anadolu'nun Kırkpınar'ı olarak adlandırılıyor güreşlerimiz. Miniklerin ve büyüklerin güreşleri ile hep birlikte böyle bir organizasyon yapılması bizleri de mutlu ediyor. Uzaktan yakından gelen misafirlerimizi ağırlıyoruz. Vatandaşımızın ata sporu olan güreşe ayrı bir sevgisi ayrı bir teveccühü var. Buda bizi ziyadesi ile mutlu ediyor. Yönetimlerin aynı zamanda bu gibi organizasyonları da kapsayan bir anlayışta olması lazım. Belediyecilik, sadece yol kaldırım yapmak değil, bu gibi faaliyetleri yapabilmek , kültürel işler yapmak, sosyal işler yapmak gibi bütününü hayata geçirmektir.Bu amaçla düzenleyeceğimiz 12'nci organizasyonun çalışmasına da başladık. Daha kapsamlı, daha profesyonel ve daha organize olmuş bir şekilde yağlı güreş müsabakalarını düzenlemeye bundan sonrada devam edeceğiz. Halkımız güreşi seviyor ve istiyor" ifadelerini kullandı.
YALNIZ BIRAKMADILAR
Sorgun'da Aydınlıkevler Mahallesi'nde düzenlenen güreş müsabakasında 15 pehlivan er meydanına çıktı. Yapılan güreş müsabakalarını Yozgat Milletvekilleri'de takip etti. MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Sorgun İlçe Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Sorgun Belediye Başkanı M.Erkut Ekinci, AK Parti İl Başkanı Çelebi Dursun ve çok sayıda vatandaş takip etti. 11 senedir düzenlenen etkinlikler ise bölgede en büyük etkinlikleri arasında yer alıyor. Termal zenginlikleri ile de dikkat çeken Sorgun İlçesi bu gibi organizasyonlarla ilçenin tanıtımını gerçekleştiriyor.
YEŞİL BAŞPEHLİVAN OLDU
Miniklerin ve büyüklerin er meydanına çıktığı güreş müsabakalarına 100 kadar güreşçi katıldı. 15 güreşçi büyüklerde mücadele verirken daha önce başpehlivanlık kazanmış 3 isimde güreşlere katıldı.Sırasıyla Onur Balcı, Ali Rıza Kaya, Ünal Karaman ve final mücadelesinde Fatih Atılı'yı yenen Mehmet Yeşil turnuvanın kazananı oldu. Mehmet Yeşil daha önce katıldığı güreş yarışmalarında başarılı güreşler çıkarsa da başpehlivanlık hiç kazanamamıştı. İlk kez baş pehlivan olan Yeşil'i Yozgat Milletvekilleri, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci tek tek kutladılar.

 

Yorumlar