Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Yozgat’ta üyeleriyle bir araya gelerek istişare de bulundu.
ANADOLU SAĞLIK SEN, ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Adem Altuntaş’ın organize ettiği toplantıya işyeri temsilcileri, sağlık teşkilatlarının çalışanları ve üyeler katılırken, toplantıya yoğun katılımın olması ve Kırıkkale’den de sağlık çalışanlarının iştirak etmesi dikkatleri çekti. Üyeleriyle bir araya gelerek bölgede çalışanların sorunlarını dinleyen Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, yoğun katılımlı istişare toplantısının ardından bir açıklama yaptı.
Sağlık çalışanlarının sorunlarının her bölge de aynı olduğunu söyleyen Taşkın, üyeleriyle yaptıkları istişare toplantısında, Anadolu Sağlık Sen olarak etkileşimde bulundukları çalışanların sorunlarının genel de aynı olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:“Anadolu Sağlık Sen, yasa, yönetmelik ve sendikamız tüzüğü doğrultusunda çalışmalar yapan, devletine, milletine, bayrağına bağlı, kutsal değerlere saygılı, üyelerinin hak ve hukukunu her platform da savunan, sorunların tespiti ve çözüm önerileriyle iş hayatında varlığını hissettiren bir sendikadır. Sorumluluğunun bilinciyle hareket eden ve üzerine aldığı ağır sorumluluğu hakkıyla yerine getiren bir sendikadır.
Sendika olarak bu bilinçle görev yaparken saha da karşılaştığımız ve duyduğumuz bazı olaylar bizi şaşırtıyor! Zira sağlık teşkilatları bir bütündür. Bu bütünün kollarından birine gelebilecek bir zarar diğer kollarını da etkiler. Nitekim çalışanları etkileyen ve motivasyonunu bozan pek çok olaylar yaşanıyor. Her zaman ifade ettiğimiz gibi sendika ve siyasi referanslarla idareci ataması yapılmamalıdır. Bu tür atamalar teşkilatlarımızı olumsuz etkiliyor. Atamalar da ehliyete, liyakata ve niteliğe önem verilmelidir. Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı her yıl düzenli olarak yapılarak bu sınavlarda başarı gösterenler idareci olarak atanmalıdır. Sağlık teşkilatları göz bebeğimizdir. Tüm toplumu ilgilendiren önemli bir kurumdur. Bu kuruma sahip çıkalım, bu kurumun çalışanlarının sorunlarını çözelim.
Bugün gerçekleştirdiğimiz istişare toplantısında yıpranma payından yararlanamayanların feryatlarını dinledik! Teşkilatlarımız da bu ayrımcılığa son verilmeli ve en alt kadrodan en üst kadroya kadar herkesin yararlanabileceği bir yıpranma payı verilmelidir. Döner sermayenin emekliliğe yansıtılmasını tüm çalışanlarımız talep ediyor. Yine önemli konulardan biri de 3600 ek göstergenin tüm çalışanları kapsayacak şekilde düzenlenmesi talebidir. Öte yandan sağlık çalışanlarının ekonomik olarak yıpranmasına göz yumulmamalıdır. Sağlık çalışanları adeta vergi rekortmenliğine koşuyor! Yüksek vergi dilimine takıldıkları için maaşları azalıyor. Zaten enflasyon nedeniyle maaşları erimiş durumdu. Ekonomik olarak ciddi problem yaşanıyor. Bu sıkıntıları gidermek için vergi oranı %15’de sabitlenmelidir. Bayramlar da çocuğuna elbise alamayan sağlık çalışanları var. Bu toplantı da dile getirilen konulardan birisidir. Bu durumlara üzülüyoruz! Emekliye verildiği gibi sağlık çalışanlarına da döner sermayeden bayram ikramiyesi verilmesini istiyoruz. Bu toplantı da sağlık çalışanlarının tüm sorunları gündeme gelmiş ve çalışanlar tarafından istekleri, talepleri bir bir sıralanmıştır. Biz bu talepleri kamuoyu ile paylaşıyoruz, sürekli gündem de tutuyoruz. Bu taleplerin bir gün karşılanacağını umut ediyoruz.”
Anadolu Sağlık Sen’e büyük katılımların olduğu, bundan sonraki süreçte de bu katılımların artarak devam edeceği belirtilirken, sağlık çalışanlarının umudu haline gelen Anadolu Sağlık Sen’in kimsesizlerin kimsesi olduğu, sessiz çoğunluğun sesi olmaya devam edeceği vurgulanarak toplantının oldukça verimli geçtiği ve sendika için gelecek dönemlere ışık tuttuğu ifade edildi.

Yorumlar