Tarihe nefesleriyle şahitlik yapan anıt ağaçlar ilgi görüyor
Anıt ağaçlar  yıllara direniyor

Yozgat’ta tescil edilmiş 2 adet anıt ağacının olduğu açıklandı.
Yozgat’ta birisi 500 diğeri 200 yıllık anıt ağaçları yıllara meydan okuyor. Koruma altına alınan ağaçlara vatandaşlar adeta gözü gibi bakıyor. Çekerek ve Akdağmadeni’nde olmak üzere iki anıt ağaç zamana meydan okuyor.
Yozgat’ta bu ihtişamlı ağaçlar görenleri etkiliyor. Tarihe nefesleriyle şahitlik yapan anıt ağaçlar ilgi görüyor.
Nefes alan tarihin
Yozgat’taki anıt ağaçlar
Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, Yozgat’taki anıt ağaçlarla ilgili bilgi verdi. Çiftçi, Yozgat’ta Çekerek ve Akdağmadeni’nde olmak üzere iki anıt ağacın bulunduğunu söyledi.
Ağaçların koruma altında olduğuna değinen İl Müdürü Çiftçi, yıllara meydan okumalarının yanı sıra bakımları ve zarar görmemeleri için hassasiyet gösterildiğini kaydetti.
İl Müdürü Çiftçi, “Çekerek’e bağlı Kamışçık Köyünde bulunan Ulukavak Tabiat Anıtı 20 metrelik heybetli görüntüsü ile dikkat çekiyor. 8 metre genişliğinde olan “Ulukavak” adı verilen alba cinsi kavak ağacı, 200 yaşından fazla olduğu tahmin ediliyor. Köyün simgesi haline gelen ve heybetli görüntüsü ile dikkat çeken kavak ağacı köylülerimiz tarafından özenle korunuyor. Köylülerin geleneksel kıyafetlerini giyip kurban keserek dilekte bulundukları kavak ağacı, 1993 yılında sit ilanı edildi. Ayrıca Ulukavak Ağacı, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınarak, "Anıt Ağaç" statüsüne kavuşturuldu.
Akdağmadeni ilçemizde bulunan anıt ağacımız ise, Karadikmen Köyünde bulunuyor. 500 yıllık meşe ağacı sapsız meşe türünün şampiyonu. Gövde çevresi 4 metre 20 cm, çapı 1 metre 40cm ve 300 (üç yüz) metrekarelik bir alanı kaplayan özellikleriyle ise türünde Türkiye Şampiyonu. Nefes alan tarihe şahitlik yapan ağaçlarımız ziyaretçilerini bekliyor” dedi. HABER MERKEZİ

Yorumlar