Köse, yıllar önce beldenin içme suyu ihtiyacını karşılamak için döşenen boruların sağlık açısından zararlı olması nedeniyle değiştirildiğini aktardı.
Asbestli içme suyu boruları yenilenecek

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, asbestli içme suyu borularının değiştirilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.
Köse, yıllar önce beldenin içme suyu ihtiyacını karşılamak için döşenen boruların sağlık açısından zararlı olması nedeniyle değiştirildiğini aktardı. Başkan Köse, hali hazırda kullanımda olan son derece sağlıksız, kanserojen özelliği bulunan asbestli içme su borularımızın değişimi için bir çalışma başlattıklarını dikkat çekti. Şebeke suyu borularının değiştirilmesine yönelik 73 milyon lira maliyetli proje hazırlandığını hatırlatan Başkan Köse, Yozgat’ın şehir içi içme suyu şebekesinin yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda olduğunu, şebekenin yenilenip, borularının değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Yozgat’ta asbestli borular nedeniyle yüzde 67 oranında kayıp kaçak söz konusu olduğunun altını çizen Köse, “Yozgat’ta aylık 700 bin liraya varan bir kayıp söz konusu ve bu kaybı gidermek asbestli borularının değiştirilmesi amacıyla proje hazırladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca su kayıp kaçağının önüne geçmek ve Asbestli borularının değişimi için de alt yapı hizmetleri alanında 70 milyon TL’lik kaynak sağlandı” dedi.

Yorumlar