Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vefatının 81’nci yıl dönümünde saygıyla anıldı.
ATA SAYGIYLA ANILDI

Atatürk’ü anma programı Cumhuriyet Meydanı’nda çelenklerin sunumu ile başlarken saatler 09.05’i gösterdiğinde çalan sirenlerle birlikte 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okunmasına müteakip anma programı Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda devam etti.
“KURTULUŞUN IŞIĞINDA KIVILCIM”
Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla 2 dakika saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Tören alanı çevresindeki vatandaşlar da siren sesi ile birlikte saygı duruşuna katıldı. Anma programı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda devam etti. Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından bir öğrenci ‘Zerreden Deryaya’ adlı şiiri okudu. Daha sonra katılımcılara Atatürk’ün hayatı ile ilgili sinevizyon izletildi. Öğrenciler tarafından seslendirilen ‘Kurtuluşun Işığında Kıvılcım Mustafa Kemal Atatürk Oratoryosu' katılımcılar tarafından büyük beğeni aldı. Oratoryonun ardından program Mustafa Kemal Atatürk’ü konu alan resim sergisinin gezilmesi ile sona erdi.
HAYAT 2 DAKİKALIĞINA DURDU
Vali Kadir Çakır, Belediye Başkanı Celal Köse, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ahmet Karadağ, il protokolü, siyasi parti temsilcileri ve halkın katılımıyla anma programları Cumhuriyet Meydanı’nda yapılırken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’Yozgat’ta hayat 2 dakikalığına durdu. Siren sesinin duyulması ile birlikte Yozgatlı vatandaşlar bütün işlerini bırakıp Ata için 2 dakika saygı duruşunda bulundular. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı sonrası ilimizde hayat normale dönerken 7’den 70’e tüm vatandaşlar 81’nci vefat yıl dönümünde Atatürk’ü saygı ile andılar.
“81 DEĞİL 181 YIL GEÇSE ATAMIZI UNUTMAYIZ”
Ali İsmail Yüce isimli küçük öğrenci Atatürk’ü kitaplarında ve öğretmenlerinden öğrendiğini dile getirirken Ata’sını çok sevdiğini söyledi. Minik öğrenci,” Atatürk’ü görmedim ama çok seviyorum. Atatürk ve arkadaşları bizim bugün rahat yaşamamız için savaşmışlar ve ülkemizi düşmanlardan korumuşlar. Onlar düşmanı kovmasalardı biz bugün rahat bir şekilde yaşayamazdık. Çok uzun bir zaman önce ölmüş ama biz Atatürk’ü unutmayacağız” ifadelerini kullanırken, Fatih Yüce isimli vatandaş ise,” Yaşanan büyük sıkıntılar ve büyük acılar sonrası bu devlet kuruldu. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları kahraman Türk Milleti ile birlikte verdiği mücadele sonrası büyük bedeller ödeyerek Cumhuriyetin kurulmasını sağladı. 81 yıl önce vefat eden Atatürk 181 yılda geçse Türk Milleti tarafından unutulmaz. Bu vatanın evlatları kendilerinin daha iyi şartlarda yaşaması için mücadele etmiş, can vermiş ecdadını asla unutmaz. Oğlumla birlikte geldim anma programına. Oda Ata’sını tanısın bilsin. Geçmişte ataları onlar için neler yapmış öğrensin ve vatanının kıymetini bilsin istiyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar