Yozgat Baro Başkanı Muhsin Ayanoğlu, Avukatlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Avukatlar adaletin teminatı

Yozgat Baro Başkanı Muhsin Ayanoğlu, yargının kurucu unsurlarından olan ve bağımsız savunmayı temsil eden avukatların, yargıya olan güvenin tesisi bakımından hayati önem taşıdığını söyledi.
Yozgat Baro Başkanı Muhsin Ayanoğlu, Avukatlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Ayanoğlu, “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağına dair namusu ve vicdanı üzerine yemin etmiş meslek mensubu olarak, bağımsız yargıyı temsil eden Avukatlar, üstlendikleri bu görevle, hukukun üstün kılınması için özveri ile çalışmış, adaletin teminatı olmuşlardır.
Yargının kurucu unsurlarından olan ve bağımsız savunmayı temsil eden Avukatlar, yargıya olan güvenin tesisi bakımından hayati önem taşımaktadır. Devletin temeli adalet, adaletin temeli ise savunmadır. Savunmanın bağımsız ve özgür olmadığı bir ülkede hak dağıtımından, adil yargılanmadan ve yargı bağımsızlığından söz edilemez. Hak arama özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi, savunmanın daha da güçlendirilmesine bağlıdır.
Molierac’ ın da dediği gibi, “Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı”
Karşılaşılan tüm engel ve güçlüklere rağmen, adaletin tecellisi için yılmadan çaba gösteren, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin güvencesi olan, kıymetli meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar günü kutlu olsun” dedi.
HABER MERKEZİ

Yorumlar