3-9 Kasım Organ Bağışı haftası kapsamında Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Cumhuriyet Meydanı’nda halkı bilgilendirmek için çalışma yürütüyor.
“BAĞIŞ YAPIN HAYAT KURTARIN”

Bağışlanan her organ kurtarılan bir hayattır parolası ile çalışma yürüten ekipler, organ bağışı, bağışın önemi gibi konularda vatandaşı aydınlatırken aynı zamanda doku bağışını da anlatıyorlar.
ORGAN NAKLİ NEDİR?
Vücutta görevini yerine getiremeyecek derecede hasar gören organların yerine, canlı bir vericiden veya ölüden alınan yeni, sağlam bir organın cerrahi yöntemle nakledilmesi işlemine Organ Nakli denir. Ülkemizde organ nakli 2238 sayılı Organ ve Doku Nakli Kanunu çerçevesinde yapılır. Akciğer, Böbrek, ince Bağırsak, Kalp, Karaciğer, Pankreas, Uterus, Kalp Kapağı, Kas Dokusu, Kemik, Kıkırdak, Kornea, Tendon Deri, Ekstremiteler (kol ve bacak), Üst Sindirim Yolları, Üst Solunum Yolları gibi organ ve dokuların nakli yapılabiliyor.
BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR?
Beyin ölümünde hastalar kendileri soluyamaz ve solunum cihazına bağlıdırlar. Beyin ölümü gerçekleştiğinde geri dönüşümü yoktur. Beyin ölümü tanısı dört kişilik uzman heyeti tarafından yapılan detaylı tetkik ve incelemeler neticesinde konur. Organların nakledilebilmesi için vericinin bilgileri Sağlık Bakanlığı'nın bilgisayar sistemine girilir. Sistem kan ve doku grubuna ve tıbbi aciliyet durumuna göre tüm ülkede bekleyen hastalar arasında en uygun alıcıyı tespit eder. Cins, irk, zengin, fakir ayrımı yapılmaz.
KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?
1979 tarihli 2238 sayılı Organ ve Doku Nakli Kanunu gereği 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlaya bilir. Organ Bağışı ise bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Organ Bağışı'nda bulunan kişilere Doku ve Organ Bağış Kartı verilir.
ORGAN BAĞIŞINDA BULUNMAK İÇİN NERELERE BAŞVURULABİLİR?
Organ Bağışında bulunmak için ise vatandaşlar İl Sağlık Müdürlüğü, Devlet Hastaneleri, Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastaneleri, özel hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri gibi kurumlarda bulunan Organ Bağış Birimlerine başvurabilirler.
ORGAN NAKLİNİN DİNİ BOYUTU ORGAN BAĞIŞI DİNİMİZCE UYGUN MUDUR?
Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğu açıklamıştır. Bu karara göre organ nakli için bazı şartlara uyulması gerekmektedir. Bu şartlar zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet edilmesi, hastanın bu yolla tedavi edilebileceğine tabibin zann-i galibinin bulunması, organ ve doku nakli yapan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada tıbben ölmüş olması, tedavi yapılacak olan hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olmasıdır.

Yorumlar