Yozgat Belediye Meclisi Haziran ayı olağan meclis toplantısı Başkan Celal Köse'nin şehir dışında olması nedeni ile vekil Ahmet Topuz başkanlığında Belediye Meclis salonunda gerçekleştirildi.
BELEDİYEDE İMAR MECLİSİ

Meclisin gündeminin genelinde imar konuları görüşülürken, yeni yapılan kapalı otoparkın mevcut durumu, fiyatlandırması ve İl Müftülüğü'nün mevcut binası arkasında bulunan ormanlık alandan 20 Bin metrekare arsa talebi de meclis gündemine alınarak konuşuldu.
YATAY MİMARİNİN İLK ÇALIŞMASI YAPILDI
Meclis gündeminde ilk olarak konuşulan maddelerden bir tanesi kat yüksekliği konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklama sonrası ülke gündeminde sık konuşulan yatay mimari konusu Yozgat Belediye Meclisi gündemine de geldi. İl genelinde 8 katı geçmeyecek şekilde imar düzenlemesi konusu meclis üyelerince konuşulurken Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Erol," İlimiz genelinde bina yüksekliğinin serbest olduğu bölgeler mevcut. Bina planlarına göre 8 kattan fazla yapılmıyor olsa da biz bunu 8 kat olarak sabitlemek istiyoruz. Vatandaşın inşaat kaybı olmayacak. İnşaatını yapabilecek ancak en fazla 8 kat yapacak." açıklamasını yaptı. Mevcut durumdaki binalar hakkında yapılan görüşmelerde ise bir değişiklik olmayacağı düzenlemenin yeni binalar için geçerli olacağı belirtildi.
MÜFTÜLÜKTEN DEV ARSA TALEBİ
İl Müftülüğü'nün Kentpark'ta hizmete verdiği binanın arka kısmında bulunan orman alanından 20 Bin metrekare alan tahsisi başvurusunun görüşüldüğü kısımda ise tahsise itiraz edildi. Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis Üyesi Sedat Sefa Yılmaz," Hali hazırda yapılan Diyanet Eğitim Merkezi bir türlü hizmete açılmadı. Aynı dönemde yapılan bir çok bina hizmete başladı. Yozgat genelinde bir çok yerde de dini eğitim verilmesi amacıyla Kuran kursları gibi yerler açılıyor. Kesinlikle bunların yapımına karşı değilim ancak mevcut durumu ormanlık alan olan bir yerin dini eğitim merkezi yapılması amacıyla verilmesini uygun görmüyorum. Orman Müdürlüğü'nden tahsisi yapılmış olabilir biz buraya ruhsat vermezsek yapılmaz. Yozgat'ta yeterli olacak kadar bu gibi binalar var. Fiziki şartları yeterli değilse bulunan alanın gerekli geliştirme yapılsın.Bir şey yaparken düşünmek lazım. Diyanet Eğitim Merkezi uzun süredir bekliyor. Bu hizmet henüz kazandırılmış değil. Takdir meclisimizin" ifadelerini kullandı.
BOMBA KOY PATLAMAZ AMA ASANSÖRÜ ÇALIŞMIYOR
İmar görüşmeleri sonrası yeni yapılan kapalı otoparkın ücreti konusunun görüşülmesine geçildi. Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi Sedat Sefa Yılmaz otoparkın mevcut durumu hakkında bilgi istedi. Yılmaz," Yapılan bina bütün eksikleri tamamlanmış olarak mı vatandaşlara hizmet verecek ? Daha önce eksikleri olduğu için kapalı kalmıştı bu eksikler tamamlandı mı. Vatandaşlara sağlık açısından zarar verecek bir durum söz konusu mu?" ifadelerini kullandı. Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Erol," İnsan sağlığına zararlı hiç bir şey yok. Hem şehrimizin yoğun trafiğinden dolayı oluşan park sorunun engellenmesi hem de vatandaşlarımızın rahat etmesi için otoparkı halkımızın hizmetine sunduk. Ufak tefek eksikler var ancak bunlarda düzenlenecek" diyerek cevap verdi. Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Fahri Bulut," Bomba konulsa patlamaz. Binanın sıkıntısı yok" diye açıklama yapınca engelli bir vatandaşın gelmesi durumunda asansörü kullanıp kullanamayacağını soran Sedat Sefa Yılmaz asansörlerin çalışmadığı cevabını aldı.

Yorumlar