Benzine geçtiğimiz hafta 17 kuruş, bu hafta içerisinde ise 21 kuruş indirim yapıldı.
BENZİN İNDİRİMİ ESNAFA YANSIMADI

Bizde akaryakıt kullanımı en yüksek olan Özel Halk Otobüsleri ve taksici esnafına benzine yapılan indirim hakkında görüşlerini sorduk.
"İNDİRİMİN BİZE FAYDASI OLMADI"
Bozok Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Arslan, hizmet veren halk otobüslerinin dizel yakıtla çalıştığını ve yapılan benzin indiriminin bir etkisinin olmadığını söyledi. Arslan," Yozgat içerisinde hatlarda hizmet veren araçlarımız dizel yakıt kullanıyorlar. Şuana kadar açıklanan indirimler sadece benzin için geçerli. O yüzden bize herhangi bir faydası yok. Taşıma işi yapan özel halk otobüsü olsun, taksici olsun yani esnaf olarak araç kullananlar ekonomik olduğu için dizel araçları tercih ediyor. O yüzden piyasalara bu indirimin yansıması olacaksa dizel yakıta da indirim gelmesi gerekir" dedi.
"FAYDALI OLMASI İÇİN MAZOTADA İNDİRİM GELMELİ"
İlker Özdemir isimli taksici esnafı benzine yapılan indirimin kendilerine bir etkisi olmadığını söyledi. Özdemir,"Benzine indirim yapıldı. Ancak bu indirim taksici esnafa çok faydası olmadı. Bu indirimin en çok yakıt yakan kişiler olarak bize yansıması için mazota da gelmesi lazım. Hatta indirimden ziyade vergisinin bile silinmesi lazım. Bizim araçlarımız dizel. Benzinli araç dizel araçtan daha iyidir. Ancak yakıt masrafı çok olduğu için kullanamıyoruz. En ekonomik olan şuan için dizel yakıt ondada bir indirim yok. Dizel yakıtta indirim olsa esnafında işine yarayacak" ifadelerini kullandı.
"BENZİNLİ ARAÇ KULLANILMIYOR"
Hasan Taşaslan isimli taksi şoförü ise yakıtta ki artışın dövize bağlı olduğu söylentisinin gerçek olmadığını belirtti. Döviz yükselirken dövize bağlanıyor ama döviz düşünce yakıt fiyatı düşmüyor diyen Taşaslan,"Şuanda bize yansıyan bir şey yok. Genellikle taksici esnafı dizel ve LPG'li araçlar kullanıyor. Dizel yakıta bir indirim yapılmadığı için bize bir faydası olmadı. Dövize endeksli olduğu söyleniyor. Dövizle de hiç alakası yok. Döviz fiyatları düştü ancak fiyatlar devam ediyor. Döviz yükselirken hemen artış yansıtılıyor, döviz düştüğünde etkisi nerede ise olmuyor" şeklinde konuştu.
"ŞOFÖR ESNAFI İÇİN AYRICALIK TANINMALI"
Mehmet Ünal isimli taksici taşıma işi yapan esnafa yakıtta kolaylık sağlanması gerektiğini vurguladı. Ünal,"Değişen bir şey yok. Bir akşam gelen zam sonrasında diğer akşam zamdan daha az bir indirim uygulanıyor. Buda herhangi bir değişim yaşatmıyor. Benzinli ve dizel araçlarımız var. Taksici esnafı olarak günlük depolarımızı dolduruyoruz. Devamlı bu fiyatların içindeyiz. İnşallah daha iyiye gider. Yakıtı çok kullanan esnaf olarak bize bir ayrıcalık tanınması lazım. Taksicilikte bir hizmet sektörü. İnsanlara daha ucuz ve iyi hizmet vermek için bir ayrıcalık tanınması lazım. Esnaf en ekonomik olan dizel araçları kullanıyor. Dolayısıyla benzine gelen indirimi kimse hissetmez bile" diye konuştu.

 

Yorumlar