Geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan açıklama ile motorin litre fiyatında 14 kuruş indirime gidilirken motorin alan vatandaşa sadece 7 kuruşluk indirim kısmı yansıyacak. 14 kuruşluk indirimin 7 kuruşunun pompa fiyatına yansıması diğer 7 kuruşun ise ÖTV gelirinin yerine konmasını sağlayacak. Vatandaşlar ise üst üste gelen zamlar ve akaryakıtta bir indirim bir zam yapılmasını anlayamadıklarını dile getirdi.
BİR ZAM BİR İNDİRİM

İNDİRİMİN YARISI VATANDAŞA YANSIYACAK
Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamayla mazot fiyatlarına yapılan 14 kuruşluk indirimin 7 kuruşu pompa fiyatına yansıyacak. Şehirlere göre farklı tutarlarda satılan akaryakıt fiyatlarından ve akaryakıtın pahalı olmasından dert yanan araç sahipleri Yozgatlı olarak yakıtı zaten pahalı aldıklarını ve yapılan bir indirim bir zamla ise kafalarının karıştığını dile getirdi. Döviz kısa süreli düşse de yükselmeye devam etmesi daha önce yaşanan yükseliş sonrası ise bir anda düşen döviz sonrası pahalılığın nerede ise hiç düşmediğini getiren vatandaşlar artık fiyatlara standart getirilmeli diye tepki gösterdi.
"İNDİRİM 14 KURUŞ VATANDAŞA 7 KURUŞ”
Levent Yılmaz isimli vatandaş," Ticari bir aracım yok ancak gün içerisinde işimden dolayı çok fazla araç kullanıyorum. Son zamanlarda akaryakıta gelen zam nerede ise aracımızı otoparklarda bırakmaya zorluyor bizi. Eskiden evlerde araba lüks bir eşya idi ancak günümüzde bir ihtiyaç haline dönüştü. Geçen hafta devletimiz bir indirim yaptı. Bence bu indirim yeterli değil. Bir ülkede akaryakıt ne kadar pahalı ise diğer ürünlerde o kadar pahalı olur. Çünkü artık tüm üretimlerde öyle ya da böyle bir akaryakıt etkisi var. İndirim yapılması güzel. İndirimin insanların işine yaraması lazım. Geçtiğimiz sene ki fiyatlarla bu sene ki fiyatlar karşılaştırılırsa ne demek istediğim daha iyi anlaşılır. Bir akşam haberlerde indirim dinliyoruz. Ertesi sabah gazetelerde akaryakıt zammı okuyoruz. Ne kadar indirim yapılsa da akaryakıt fiyatları yükseliyor. 10 kuruş zam yapılıyor sonra 5 kuruş indirimden bahsediliyor. Bu giden vatandaşın cebinden gidiyor ve enflasyona karşı vatandaş devamlı olarak yenik düşüyor." ifadelerini kullandı.
"ZAM GELMEDEN İNDİRİMLER DEVAM ETSİN
Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Mustafa Savaş," Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapıyoruz. Dövizin yükselmesi yedek parçadan tutun ki, yakıta, araç içerisinde yapılan ikramlara kadar birçok kalemi etkiledi. Yolcularımızın konforu için yaptığımız iç hizmetlerde kalitemizi düşüremeyiz. Kaliteyi düşüremeyeceğimiz için ise fiyatlarda artışa gitmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda otobüs bilet fiyatlarında bir artış oldu. Vatandaşlarımızın tepkisi ile karşılaşıyoruz. Bizlere neden fiyatların arttığını soruyorlar. Mazotun litre fiyatı belli. Geçtiğimiz sene ile bu sene arasında fiyatta uçurum var nerde ise. Özellikle uzun yollarda yakıt tüketiminden dolayı fiyatlarda değişiklik oluyor. Akaryakıtın zamlanması bizim fiyatlarımızda direk etken. Çevirmek zorunda olduğumuz bir çarkımız var. Gelen akaryakıt indirimi iyi bir şey ama daha fazla olması gerekir bence. İndirim açıklaması geldi ancak indirimin yarısı bizlere yansıyacak. Buda demek oluyor ki arada yine bir vergi uygulaması var. Eğer ülkemizde akaryakıt üzerinde ki vergiler kaldırılsın dünyanın en ucuz akaryakıtını kullandığımız gibi üretim sektöründe de her şey ucuzlar. İndirimlerin zam gelmeden devam etmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.
"UCUZ AKARYAKIT YOZGAT’TA DA OLMALI”
Ticari taksi şoförü Mehmet Ünal ise," Emekliyim geçimimi sağlamak için çalışmaya devam ediyorum. Ancak yedek parça ve yakıta gelen zamlar sonrası az olan kazancımızda iyice düştü. Devletimiz indirim yapıyor. Allah razı olsun. Bu bizi biraz daha rahatlatacak. Akaryakıt taksici esnafı için çok önemli. Her gün aracının deposunu dolduran kişiler olarak diğer vatandaşlardan daha çok etkileniyoruz yüksek fiyattan. Sadece bizim sektörümüz değil. Marketlere gıda getiren araçlar, mağazalara elbise getiren tırlar da akaryakıt kullanıyor. Kısacası akaryakıtta gelen indirim tüm sektörleri etkiler. İnşallah bundan sonra artış değil hep indirim haberi duyarız. Artık akaryakıtın bir standarda bağlanması lazım. Akşam depomuzu doldurduğumuz fiyatlar sabah karşılaştığımız fiyatlar ayrı. Ucuz akaryakıtın satıldığı iller var. Bizde satılanın nerede ise litrede 50 kuruş altında satış yapılıyor. Böyle istasyonlar neden Yozgat’ta yok." dedi.

Yorumlar