Bozok Üniversitesi, Türkmenistan’da her yıl 27 Haziran da kutlanan Mahtumkulu Firakı Şiir Bayramı münasebeti ile konferans düzenlendi.
Bozok Mahtumkulu Firakı Şiir Bayramı'nı kutladı

Mahtumkulu Firakı Şiir Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev Yozgat’a gelerek Mahtumkulu Firakı’nin Çapanoğlu Kent parkta bulunan büstüne çelenk sundu.

Pek çok ülkede büstü bulunan Türkiye’de ise 2010 yılında Yozgat’ta Yozgat Belediyesi tarafından Çapanoğlu Kent parkta yaptırılan ünlü Türkmenistan milli şairi Mahtumkulu Firaki büyükelçi ve heyetini Yozgat’ta buluşturdu. Bu kapsamda üniversitemizde bir konferans düzenleyerek Türkmen şairi andı.
Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Yozgat Valisi Kadir Çakır, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Belediye Başkanı Celal Köse, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, fakülte dekanları, daire müdürleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.
İki ülkenin milli marşların okunmasıyla başlayan programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Mahtumkulu Firaki’nin ,Türkmen birliğinin sembolü olmasının ötesinde Türk ve İslam dünyasının ortak sesi olan Türk Edebiyatının Fuzili gibi Ali Şir Nevai gibi ortak isimlerinden biri olduğuna vurgu yaptı.
Yaşadığı dönemde toplumsal sıkıntıları konu edinen Mahtumkulu’nun en büyük arzusunun Türkmen Birliğinin sağlamak olduğunu dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Karadağ şunları söyledi: “Yazdığı şiirlerle de toplumun hislerine tercüman olmuştur. Döneminde, Türk Devletleri üzerindeki dış tehditler nedeniyle oldukça meşakkatli zamanlarda Türkmenlere yol göstermiştir. Türkmenlerin gönlü, aklı, yediği bir olursa aralarına kimse nifak tohumları ekemeyecektir demiştir. Günümüzde de aynı milli birlik şuuru oluştukça, Allah’ın izniyle bizlerinde arasına kimse giremeyecektir ki Elhamdülillah 15 Temmuz Günü bu özelliğimizin ruhumuza nasıl işlediğine tüm dünya şahit olmuştur.”
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse Mahtumkulu Firakı'nın Yozgat Çapanoğlu Kentpark'ta bulunan büstünün, halkın, bu önemli şahsiyetin dünya görüşü, felsefesi ve edebiyata katkılarını yakından tanıyarak iki ülke arasındaki birlik ve beraberliği gelecek nesillere aktarması açısından önemli olduğunu söyledi.
Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov tarafından ülkenin kültürünün, sanatının ve müzik değerlerinin genel olarak manevi kalkınışının gelişmesi için büyük çalışmalar yapıldığını belirterek bu çalışmaların aynı zamanda ülkenin ortak kültürünün temsilcileri olan şairlerin eserlerinin hem ülkede hem yurtdışında tanıtılmasının önemine dikkat çekti. Amanlıyev “bu bağlamda ortak şairimiz, düşünürümüz Mahtumkulu Firakı'nın 295. yıl dönümünün hem Türkmenistan'da hem de yurtdışında kutlanıyor olması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır” dedi.

Büyükelçi Amanlıyev Mahtumkulu Firakı’nin Yozgat’ta büstünün bulunmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek şiir bayramı münasebetiyle düzenlenen konferanstan dolayı da üniversitemize teşekkür etti.

Mahtumkulu Firaki’ nin bugün sadece Türkiye'ye Türkmenistan'a değil bütün İslam coğrafyasına eserleriyle hitap eden, gerek Türk birliğinin, gerek İslam birliğinin bir arada olması için büyük emek sarf eden, kaleminden mürekkep akıtan bir bilim insanı olduğunu vurgulayan Vali Kadir Çakır ise “Arapça, Farsça okumuş Türk diline hakim, köklü bir aileden gelen bir insan. Kendilerini rahmetle anıyorum. Allah mekanını cennet etsin" şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Öğr. Üyesi Erdem Sarıkaya “Mahdumkulu Firaki Hayatı, Edebi Kişiliği” , Arş. Gör. Dr. Arif Edip Aksoy ise “Mahdumkulu Firaki Divanı ve Şiirleri” konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Programın sonunda Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a kitap ,Rektörümüz ise Büyükelçi Amanlıyev’e üniversitemiz logolu çini tabak hediye etti.

Yorumlar