Kamu kurum ve kuruluşlarını desteğini de alan okçuluk, STK’lardan da ilgi görüyor.
Bozok yaylasında kemankeşler yetişiyor

Son yıllarda adını sıkça duyuran okçuluk, spor dalı olmanın yanı sıra yeni bir hobi alanı oluşturdu. Yozgat’ta da üç dernek kurularak faaliyetlerine sürdürüyor.
Çok eskiye dayanan bir avcılık yöntemi olarak bilinen, spon yıllarda ise genç ve orta yaşı grupları arasında sportif bir faaliyet olarak öne çıkan okçuluk, aynı zamanda bir de hobi alanı oluşturarak, her geçen gün adını duyurduğu gibi faaliyetlerine de etkinlik kazandırıyor.
Kamu kurum ve kuruluşlarını desteğini de alan okçuluk, STK’lardan da ilgi görüyor.
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle, “Bozok Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği”nce Yozgat’ta yürütülen “Geleneksel Ata Sporumuz Okçuluk” adlı projenin çalışmalarını yerinde izleyen İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, Yozgat il merkezinde Bozok ve Üçok adıyla iki dernek; Şefaatli ilçesinde ise Okçuluk adıyla üç adet okçuluk alanında faaliyet gösteren derneğin kurularak aktif şekilde çalıştıklarını söyledi.
Ayrıca, bakanlığın Yozgat’ta iki ayrı derneğin okçuluk faaliyetlerine destek sağladığını belirtti.
Bozok Geleneksel okçuluk Spor Kulübü Derneği yönetim kurulu başkanı Şükrü Yalman da, İl Müdürü Yurtlu’ya, PRODES kapsamında İçişleri Bakanlığınca desteklenen projenin çalışmaları ve uygulama takvimi konusunda bilgi arz etti. Yalman, bu projenin dört ay süreli olarak yirmi beş kursiyerle sürdürüleceğini vurgulayarak, ata sporu olan ve yeni bir hobi alanı olmasının yanı sıra boş vakitleri değerlendirmek amaçlı olarak tercih edildiğini söyledi.
Yalman, dernek olarak somut olmayan kültürel mirasın önemi ve korunması konusunda, özellikle yeni kuşakların daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurarak, geleneksel Türk okçuluğunu, atlı okçuluk ve Türklere ait tüm spor alanlarını geliştirmek, okçuluk tekniklerini öğrenip yaygınlaştırmak, tüm spor ve gençlik faaliyetlerinde aktif olarak Türkiye'de genç neslin sporun her türlü alanı ile tanışmasını amaçladıklarına değindi.
Geleneksel okçuluğa ilginin her geçen gün arttığına dikkat çeken Yalman, hazırladıkları proje ile geniş kitlelere ulaşmak istediklerini ifade etti. Yalman projenin startını verdiklerini belirterek, "Projemizin amacı yaş, köken, cinsiyet ayırmaksızın toplumun her kesiminden kişilerin yapabileceği ata sporumuz geleneksel Türk okçuluk sporunu ve kültürünü, özellikle gençler arasında yaymak, geliştirmek ve bu amaçla daha çok spor insanı yetiştirmek. Gençlerimizin beden ve ruh sağlığının gelişimine olumlu katkı sağlayan okçuluk sporu faaliyetlerine katılımlarının sağlanması, geleneksel Türk okçuluk sporunun kurumsallaştırılmasına ve gençler arasında sürdürülebilirliğine yardımcı olunması projelerimizin amaçları arasında. Alt yapısı sağlam, bilinçli sporcular yetiştirilmesine, sporda uymaları gereken etik kurallar hakkında bilinçli, öfkesini kontrol edebilen, sporun etik kurallarını özümsemiş sporcu ve taraftarlara dönüşmelerine yardımcı olacağız" dedi. YAŞAR ÖZER

Yorumlar