Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında 96 saat süreyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak
Buruk bayram!

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek adına alınan tedbirler arasında Ramazan Bayramı süresince sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Kısıtlama Arifeye günü başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması bayramın son günü sona erecek.
Yeni tip korona virüs Kovid 19 pandemisi nedeniyle Ramazan Bayramı’nı buruk bir şekilde evlerde kutlayacağız. Mart ayından itibaren Türkiye’ye de görülmeye başlanılan ve yürütülen başarılı çalışmaların ardından kontrol altına alınan korona virüsün tamamen sonlandırılması için Ramazan Bayramı süresince sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kısıtlama nedeniyle bayramı buruk bir şekilde evimizde geçireceğiz.
GENELGE YAYINLANDI
İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde 23 Mayıs ile 26 Mayıs tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili valiliklere genelge gönderdi.
Genelgeye göre, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.
MARKETLER 23 MAYIS GÜNÜ
SINIRLI SÜREDE AÇIK OLACAK
Kısıtlamanın olduğu 23 Mayıs Cumartesi günü 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerden 10.00-17.00 saatleri arasında ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere servis şeklinde de satış yapabilecek.
BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ
ŞEHİT YAKINLARI VE REFAKATÇİLER
KABİR ZİYARETİ YAPABİLECEK
Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu pazar, pazartesi ve salı günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacak.
Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 4 gün süresince, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek. Yine bu günlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve servis şeklinde satış yapabilecek.
Ayrıca, bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar tarihinde münhasır olmak üzere aziz şehitlerimizin anne, baba, eş, çocuk ve kardeşleri ile ihtiyaç halinde refakatçileri, şehitlerimizin kabirlerini ziyaret edebilecek. Talepleri halinde şehit yakınlarının şehitliklere ulaşımları valilik/kaymakamlıklarca sağlanacak.
Gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb. bitkisel ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar da 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Yorumlar