Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Yap-işlet-devret (YİD) modeli ile gerçekleştireceğimiz Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesini bu yıl yapmayı planlıyoruz" dedi.
“Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesini bu yıl yapmayı planlıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda düzenlenen “Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri" toplantısında 2019 yılında yapılan çalışmalar ve 2020 hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlık tarafından yapılan yatırımların Türkiye için öneminden bahseden Turhan, ülkenin gelişmesi için yatırım, ticaret ve ulaşım zincirinin sağlıklı bir biçimde çalışması gerekliliğine vurgu yaptı. Bakan Turhan, “İnsanımıza bulunduğu yerde ulaşamıyorsak, onun ayağına gidemiyorsak, insanları orada tutamayız. Bunu da kınayamayız. Yurdun her tarafında aynı seviyede ulaşım ve haberleşme altyapısını sağlamak, zenginlik merkezlerini Türkiye’nin her tarafına yaymak mecburiyetindeyiz. Bu da ancak gelişmiş ulaşım altyapısıyla olur. Bu anlamda entegre ulaşım sistemlerini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak Bakanlığımızın temel vazifelerinin başında geliyor. Bu nedenledir ki bugüne kadar gerek ulaştırma politikalarında ve gerekse mevzuatta yapılan çalışmalarımız, günü kurtarmanın dışında köklü bir reform niteliği taşıyan çalışmalar oldu” ifadelerini kullandı.
Ulaştırma altyapı yatırımlarının yapısı gereği uzun süreçleri olan yatırımlar olduğunu vurgulayan Turhan, yatırımların yıllık bazda değerlendirilmesinin zor olduğunu söyledi. Bakan Turhan, “2003 yılından bu yana kamu-özel ortaklığı projeleri ile birlikte 776,6 milyar lira yatırım yaparak birçok projeyi hayata geçirdiğimizi belirtmek isterim. Yatırım harcamalarının önemli bir bölümünü ise bu süreçte karayolları yatırımları oluşturmuştur. Ulaştırma, fiziki olarak çeşitli zorlukları olan, sürprizlere açık projelerin bulunduğu ve çok yüksek finansman ihtiyacı da olan bir sektördür. Ancak yatırımların da hızla tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulabilmesi bizim için son derece önemli. Bu nedenle bu süreçte yatırımlar gerçekleştirilirken alternatif finansman kaynaklarını da kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz. Bunun için özel sektörün dinamizmini de harekete geçirdik. Bu şekilde yaklaşık 200 milyar liralık kamu-özel işbirliği projesini başlattık. Söz konusu yatırımların yüzde 77’si tamamlandı. Yapımı devam eden kamu-özel işbirliği projeleri ile birlikte 45,5 milyar liralık daha yatırımı ülkemize kazandıracağız. Ulaştırma altyapımızı hem kamu kaynağı hem de özel sektörün dinamizmi ile geleceğe taşımaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“YOZGAT'TA ALTYAPI İNŞAATI DEVAM EDİYOR”
Muş, Kahramanmaraş ve Balıkesir Merkez Havalimanı yeni terminal binalarının yapımlarının tamamlandığını duyuran Turhan, Yozgat Havalimanı’nın yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini ve Mart 2018 itibarıyla başlanan altyapı inşaatı işine devam edildiğini aktardı. Turhan, aynı dönemde başlayan Bayburt ve Gümüşhane illerinin birlikte kullanacağı havalimanının yapım çalışmalarına devam edildiğini de bildirdi. Bakan Turhan, “Rize-Artvin Havalimanı'nın yapımına da büyük bir süratle devam ediyoruz. Yüzde 57 fiziki gerçekleşmeye ulaştık. Üst yapısının yapımını da başlattık. Esenboğa PAT sahaları yapıyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı 2’nci pist yapımına devam ediyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da Diyarbakır’dan sonra yolcu körüğü olacak Gaziantep Terminal binası yapımına da devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.
Gerçekleştirilen demiryolu çalışmaları hakkında da bilgiler veren Bakan Turhan, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olarak kabul edilen ve istiklal mücadelesinde önemli rolü olan demiryolu sektörüne özel bir parantez açarak, “Mevcut demiryollarımızı iyileştirirken, asrın projesi olan ‘Marmaray Yüksek Hızlı Tren’ hatları, Bakü-Tiflis Kars Demiryolu gibi büyük demiryolu projelerini hizmete verdik. 2003’de 10 bin 959 kilometre olan konvansiyonel demiryolu uzunluğu 12 bin 803 kilometreye ulaştı. Demiryollarında hatların tamamı yenilendi. 2003 yılında 2 bin 505 kilometre olan sinyalli hat uzunluğunu yüzde 155 artışla 6 bin 382 kilometreye çıkardık. Böylece hatlarımızın yüzde 50’si sinyalli oldu. Bin 739 kilometrede çalışmalar devam ediyor. Bir taraftan da hatları elektrikli hale getiriyoruz. 2003’de 2 bin 82 kilometre olan elektrikli hat uzunluğunu yüzde 176 artırarak 5 bin 753 kilometreye çıkardık. 787 kilometrede çalışmalar devam ediyor. Demiryollarının serbestleşmesini ve rekabete açılmasını sağladık. 3 demiryolu yük tren işletmecisi, 2 demiryolu yolcu tren işletmecisi, İzban ve TCDD Taşımacılık A.Ş. yetki belgelerini aldı. Dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı YHT işleten ülke olarak hat uzunluğumuz bin 213 kilometreye ulaştı. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Ankara-İstanbul YHT hatlarını hizmet verdik. YHT ile taşınan toplam yolcu sayısı bugün itibarı ile 53 milyonu geçti. Toplam 8 YHT ve HT güzergahında inşaat çalışmalarına devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar