15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz ruhunu yansıtan fotoğraf ve resim sergisi açılışı yapıldı.
ÇANAKKALE RUHU O GÜN YENİDEN CANLANDI

Açılışa Yozgat Valisi Kadir Çakır, Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve çok sayıda vatandaş katıldı. 15 Temmuz ruhunu yansıtan fotoğraf ve resim sergisi açılışının yapılmasının ardından darbe girişimi esnasında çekilmiş fotoğraflara bakıldı.
Fotoğraf ve resim sergisini vatandaşlar ile birlikte gezen Vali Kadir Çakır ve Milletvekili Yusuf Başer, 15 Temmuz gününe dair açıklamalarda bulundu.
“TEK VÜCUT OLDUK”
Yozgat Valisi Kadir Çakır yaptığı konuşmada, 15 Temmuz ruhunun unutulmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Çakır,"Öncelikle 15 Temmuz günü şahadet şerbeti içen tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimizin sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmelerini Allah'tan niyaz ediyorum. 15 Temmuz günü yaşanılan olaylar canlı yayınla tüm dünya tarafından seyredildi. Türk milletinin bir araya gelerek yapılan kalkışmaya karşı tek vücut olması tüm dünya tarafından imrenilerek seyredildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve Cenab-ı Allah'ın yardımıyla Çanakkale ruhuyla milletimizin canı ve malı ile savaştığı bir gündü. Allah böyle bir durumu milletimize tekrar yaşatmasın. Ancak bir devletiniz bir vatanınız var ise maalesef bu tür durumlar yaşanıyor. Milletimize böyle kalkışma günleri yaşatanların gelip burada 15 Temmuz gününe dair fotoğraflara bakarak kendilerine çeki düzen vermesi lazım. Tekrar tüm şehit ve gazilerimize Allah'tan rahmet ve sağlık diliyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere 15 Temmuz ruhunu yaşatan o günleri unutmayan ve unutturmayan herkese sağlıklı ömürler diliyorum" dedi.
“15 TEMMUZ ONLAR İÇİN BİR DERSTİR”
Yozgat Milletvekili Yusuf Başer 15 Temmuz günü meclisin bombalanması esnasında bizzat ailesi ile birlikte mecliste bulunduklarını ve yaşanılan olaylara şahsen şahit olduklarını söyleyerek 15 Temmuz'a dair görüşlerini aktardı. Başer,"15 Temmuz günü meclisin saldırıya uğradığı sıralarda bende orada bulunuyordum. Meclise atılan bombanın düştüğü kısımda küçük bir sapma olsaydı eğer ben, eşim ve çocuklarımda şuan da hayatta olmayacaktık. O gece Sayın Cumhurbaşkanımızın "Ölümüne sokaklara inelim" demesi ile aziz milletimiz sokaklara indi ve millet iradesinin dışında herhangi bir güç olmayacağını tüm dünyaya haykırdı. Biraz önce Valimiz Kadir Çakır'ında değindiği üzere Çanakkale ruhu o gün yeniden canlandı. Çanakkale'de karşımızda düşmanlar vardı ancak 15 Temmuz gecesi karşımızda kendi içimizde yaşayan bizler gibi görünen millete kasteden hainler vardı ve onlar hem milletimize karşı savaş açtılar ve Türkiye Büyük Millet Meclisini dahi bombalama cüretini kendilerinde buldular. Bir taraftan Allah diyeceksiniz ama diğer taraftan bir kişinin haksız yere ölüşünün sebebi olacaksınız ve 250 tane vatan görevlisini şehit ederek 2191 insanımızın ise yaralanmasına sebep olacaksınız. Onların karşısında olduğunu bu aziz milletimiz gösterdi. Biz 15 Temmuzu unutmadık ve unutturmayacağız. Milletimize bir daha inşallah böyle bir darbe teşebbüsünde dahi bulunamayacak ve bulundukları zaman ise 15 Temmuz onlar için bir derstir. Tankın topun karşısında çıplak elleriyle iman aşkıyla devletini ve millet iradesini savunan vatandaşlarımız olduğu sürece onlar her zaman üzülecek her zaman kaybedecekler. Arif Nihat Asya'nın "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" sözünün sadece bir şiir sözü olmadığını bir yaşanmışlık olduğunu 15 Temmuz günü bir kez daha milletimiz göstermiş oldu. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize ise şifa diliyorum" şeklinde konuştu.

Yorumlar