Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yapacağı ziyaret için ön hazırlık yaptılar
CHP HEYETİNDEN  YOZGAT TURU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 Kasım’da gerçekleştireceği ziyaret öncesinde, CHP milletvekilleri Yozgat’ta çalışma yaptı.
CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Karaman Milletvekili Atakan Ünver, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, CHP İl Başkanı Abdullah Yaşar ve partililerden oluşan heyet bir dizi ziyaretlerde bulundu.
Esnafın sorunları
CHP heyeti ilk olarak Yozgat Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Başkanı Gökay Açıkgöz'ü ziyaret ederek, çalışmalarında başarılar dileyen CHP heyeti, bir süre sohbet etti, talep ve beklentilerini dinledi. CHP heyeti daha sonra Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili ve Kahveciler Odası Başkanı Eyüp Coşgun'u ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Esnafın yaşadığı sorunlar ve taleplerininin konuşulduğu ziyarette karşılıklı fikir alışverişi yapıldı.
Çiftçi dertli
CHP heyeti, Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz'ü ziyaret etti.
Çiftçinin bir yandan plansızlık, ithalat, zam ve enflasyon ile mücadele ederken bir yandan da Cargill, Rolweg, Yayla Agro gibi tekellerle aynı ringde mücadele ettiklerine vurgu yapılan ziyaret tarım sektörünün ve çiftçinin yaşadığı sıkıntılar değerlendirildi.
Çiftçilerin durumu ve Yozgat tarımının istişare edildiği ziyarette, gübre ve mazot fiyatları gündeme getirildi.
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, “19 yılda tarım ürünleri ithalatına ödenen 117 milyar dolar eğer Türk çiftçisine ödenseydi bugün bambaşka bir tarım sektörü olurdu. Sadece 2020 yılında 10 milyon ton buğday ithalatına 2 milyar 365 milyon dolar, 3 milyon ton ayçiçeği ithalatına 1 milyar 488 milyon dolar ödendi. Bu düzen "Sen üretme ben ithal ederim." Diyor. Bu düzen böyle gitmemeli” ifadelerini kullandı.
Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi’yi ziyaret eden CHP heyeti hayvancılık konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin sık sık notlar aldılar.
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, “Yem zamlanıyor, gübre zamlanıyor, ilaç zamlanıyor, saman zamlanıyor ama sütün fiyatı maliyetini kurtarmıyor. Üretenin desteklendiği, üreticinin teşvik edildiği, aile işletmelerinin korunduğu bir modeli inşallah hep birlikte oluşturacağı” dedi. REŞİT ÜNAL

Yorumlar