Yozgat’ta 24 koruyucu ailenin yanında 36 çocuğun kalıyor
Çocuklara koruyucu aile

Yozgat Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, koruyucu aile konusunda istenilen düzeyde olmadıklarını belirterek, koruyucu ailenin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapacaklarını söyledi.
Yozgat Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, Yozgat’ta himayelerinde aldıkları çocuğu yetiştiren Çetin ailesini ziyaret etti.
Korucuyu ailelerle daha güçlü olduklarına değinen Neşeli, Koruyucu Aile Modelinin korunma ve bakım altında bulunan çocukları, karmaşık ve sorunlu olan dönemlerinde örselenmeden normal hayatını devam ettirmelerini sağlamak olduğunu aktardı.
Neşeli, Yozgat’ta 24 koruyucu ailenin yanında 36 çocuğun kaldığını ifade ederek, koruyucu ailelerin çocukların hayatını değiştirdiğini belirtti. Neşeli, “Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir. Koruyucu aile olun bir çocuğun hayatı değişsin” dedi.
Neşeli, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde sıcak bir aile ortamı oluşturmak amaçladıklarını ifade etti.
Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanın altını çizen Neşeli şunları söyledi:
“Kuşkusuz anne babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bizlerde koruyucu aile olmak isteyen kişilere gerekli prosedürleri uygulayarak, uygun profilde olanlara bu önemli sorumluluğu veriyoruz.”

Yorumlar