Kazankaya Kanyonunun ekonomiye kazandırılmasına yönelik Çorum önemli mesafe aldı
Çorum kadar olamadık!

Aydıncık’ın Kazankaya köyünden başlayıp, Çorum’un İncesu ilçesine kadar uzanan Kazankaya Kanyonu saklı cennet olarak adlandırılıyor. Kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar devam ederken, Çorum yaptığı projelerle önemli bir mesafe aldı.
Çorum, kendi bölgesi içerisinde bulunan alan üzerinde yaptığı projelerle kanyonu turizme kazandırdı. Ekonomik olarak ilçe önemli kazançlar elde ediyor.
Kanyonun İncesu bölgesindeki girişine konaklama tesisleri yapılıp, kanyon içerisine yapılan geziler için ahşap, asma köprü tesis edildi. Yerli ve yabancı turistler doğal ortamı görebilmek için bölgeye geliyor.
Çorum hazırladığı projelerle Kanyonu turizme kazandırmayı hedeflerken, Yozgat tarafından çalışma yapılmaması dikkat çekiyor.
Doğal ve tarihi güzelliğiyle dikkat çeken kanyon, Kazankaya ve İncesu’yu birbirine bağlıyor. Çorum tarafından İncesu Kanyonu olarak bilinen, Yozgat sınırından başlayarak Çorum’un Ortaköy ilçesinde son bulan 12 kilometre uzunluğundaki kanyon, sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçi akınına uğruyor.
Çorum, kanyonu yeni turizm merkezi olarak belirlerken, 8 farklı medeniyetin izlerini taşıyan kale, mağara, su sarnıçları ve merdivenlerden oluşan kalıntılar, 300 metreyi bulan sarp kayalıklar ve eşsiz doğa manzarası ile dikkat çekiyor.
Yakın bir zamana kadar bilinmeyen kanyona son 8 yılda yapılan yatırımlar ile yürüyüş yolu, kır konağı, çocuk oyun grupları, kamelya, otopark ve piknik alanları kazandırıldı.
İsmi gibi bir kazanı andıran Kazankaya Kanyonu, Yozgat’a bağlı Aydıncık sınırlarında başlayıp Çorum’a bağlı İncesu köyünde son bulan 12 kilometrelik bir parkurdan oluşuyor. Yürüyüş yolunun ilk kilometrelerine genci yaşlısı, çocuğu kadını herkes ulaşıp görkemli bir manzaradan nasibini alabiliyor. Kanyon girişinde belirgin bir şekilde taş yığınlardan oluşan burç kalıntısı, ilerleyen yerlerde taşlara oyulmuş merdivenler ve nihayetinde çıkışa yakın Kybele Tanrıça heykeli, görülmeye değer tarihi eserler olarak dikkat çekiyor.

Yorumlar