Kanser hastaları Onkolog bulunmadığı için şehir dışına gitmek durumunda kalıyorlar
Doktor bekliyorlar

Yozgat’ta onkoloji uzmanı olmadığından kanser hastaları tedavi olmak için şehir şehir dolaşmak zorunda kalıyor.
Yozgat Şehir Hastanesi Onkoloji Bölümü’ndeki uzman doktorun tayin olup görevden ayrılmasıyla, bölümde uzman doktor kalmaması krize neden oldu. Onkoloji Bölümü’nde doktor olmamasının çözümsüzlüğe doğru gittiğini ve yetkililerden destek beklediklerini belirten hasta yakınları “Bir an önce atama bekliyoruz” diye konuştu. Kanser hastalığında moralin çok önemli olduğuna dikkat çeken hasta yakınları, bu durum nedeniyle hastalarda ciddi bir moral kaybı yaşandığını belirtti.
Yozgat’ta kanser hastaları uzman doktor olmadığından mağduriyet yaşıyor. Türkiye’nin ilk şehir hastanesinde onkoloji uzmanı yaklaşık 2 ay önce Yozgat’tan ayrılmasına rağmen herhangi bir atama yapılamaması hastaları zor durumda bırakıyor.
Şehir Hastanesi’nde görevli tek onkoloji doktorunun da tayinin başka şehre çıkması ile hastanede onkoloji doktoru kalmadı.
Yozgat’ta bulunan kanser hastaları ve yakınları devlet hastanesinde bulunan onkoloji polikliniğine doktor atanmasını bekliyor.
Yozgat Kanser Hastaları Moral ve Motivasyon Derneği Başkanı Ayşe Yurdagül Esengin, pandemi dolayısıyla sıkıntılarının arttığını söyledi. Esengin, Yozgat’ta onkoloji uzmanının yaklaşık iki aydır bulunmadığını belirterek, kemoterapi göremediklerini ve normal ilaç tedavisi aldıklarını söyledi. Kanser hastalarının Ankara ve Kayseri ‘ye gitmek durumunda kaldığının altını çizen Esengin, “Yozgat’ta ped ve ışın çekim cihazı bulunmuyor. Işın tedavisi cok uzun sürüyor. Hastalar günlük ışın almak zorundalar. Bu yüzden diğer illerde kalmak zorundalar. Çoğu hastalarımız otel ve yol parası sıkıntısı çekiyor. Bununla birlikte kemoterapi 21 günlük ve haftalık alınıyor. Bunun içinde hastalar il dışına gidip geliyorlar” dedi.
Yozgat’ta Onkoloji Uzamanı atanmasını istediklerini belirten Dernek Başkanı Esengin, mağduriyetlerinin bir an evvel giderilmesini beklediklerini ifade etti.
Esengin, “Aksi halde bütün kanser hastaları büyük sıkıntı yaşayacaktır. Bu konuda siyasilerimizden ve diğer ilgililerden yardım bekliyoruz” dedi.

Yorumlar