Dövizin yükselmesi ile birlikte Türkiye genelinde bir çok sektör bu durumdan olumsuz etkilendi.
DÖVİZ DÜŞSEDE FİYATLAR ZİRVEDE

Olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen giyim ve ayakkabı sektöründe hizmet veren esnaf sıkıntı yaşıyor. Konu ile alakalı görüşlerini aldığımız esnaf ise fiyatlardan şikayetçi.
"YAPTIĞIMIZ İNDİRİMLE BİZDE DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Yozgat Loft Mağazası Sorumlusu Kazım Avşar Türkiye genelinde yaşanan ekonomik sıkıntının her sektörü vurduğunu ancak en fazla giyim sektöründe hissedildiğini dile getirdi. Avşar," Ekonomik bir sıkıntı yaşandı. Döviz aldı başını gitti. Altın fiyatı yükseldi. Bunlara bağlı yapılan ticarette normal olarak etkilenmiş oldu.Türkiye genelinde en çok giyim ve ayakkabı sektörü etkilendi bu süreçte. Fiyatlar inanılmaz artış gösterdi. Biz mağazamızı yeni açtık. Ancak 'Ekonomik Krizle Top Yekün Mücadele' uygulamasının gereğini bizde yapıyoruz. Yüzde 10 gibi bir rakamdan bahsedildi. Biz Yozgatlı müşterilerimize yüzde 20 indirimle satış yapıyoruz. Önemli olan piyasaların düzelmesi. Bizde yaptığımız indirimlerle buna destek olmak adına çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
"DÖVİZ DÜŞTÜ FİYATLAR AYNI YERDE"
Vega Ayakkabı Dünyası Mağaza Sorumlusu Muhammed Altunok döviz kurlarında ki artışın ayakkabı fiyatlarını neredeyse iki katına çıkardığını söyledi. Altunok," Döviz yükseldi. Biliyorsunuz ki ülkemizde döviz yükseldiği anda tüm fiyatlar yükselişe geçer. Kimi ürünler direk olarak etkilenirken, kimi ürünlerde ise ticareti fırsatçılığa çevirenler her şeyin fiyatı artarken bende artırayım mantığı ile hareket ederler. Dolar 7 TL gibi bir rakamı gördü. Fiyatlar yükseldi. Üreticiler malzeme fiyatı yükseldiği için zam yaptılar. Dolar 5,50 TL'ye geriledi ancak fiyatlarda bir düşüş yok. Hal böyle olunca piyasalarda sıkıntılar devam ediyor. En çok etkilenen sektörlerin başında gelen ayakkabı sektörü şuan büyük sıkıntıda. Neredeyse fiyatlar ikiye katladı" şeklinde konuştu.
"DÖVİZ GERİ YÜKSELECEK DİYE FİYATLAR DÜŞMÜYOR"
Podyum Giyim Mağazası sahibi Serkan Civelek döviz düşünce fiyatların düşmediğini ama artışın üreticiler tarafından hemen yansıtıldığını söyledi. Civelek,"Yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası fiyatlarımız yüzde 50 civarında fark etmiş oldu. Döviz düştüğü zaman düşmüyor ancak yükseldiği zaman hemen bir artış oluyor. Şuan ki fiyatlar dövizin ilk yükseldiği zamanki fiyatlar. Kur düştü deniyor ancak Türkiye'nin bir gerçeği var ki döviz gördüğü rakamdan geri kalmaz. İlla ki en yükseğe geri çıkar. Üretici firmalar bu dövizin daha da yükseleceğini düşünerek fiyatlarda bir değişiklik yapmıyorlar. Fiyat düşüşü dövizin düşmesine rağmen gerçekleşmedi. Devletimiz beyaz eşya, otomotiv gibi büyük sektörlerle ilgilendiği için tekstilde bir etki yok"dedi.
"YOZGATLI DAHA ARTIŞI TAM HİSSETMEDİ"
İçmeler Giyim Mağazası Sahibi Abdurrahman İçme Yozgat'ta ekonomik krizin daha hissedilmediğini söyledi. İçme,"Şuan ki piyasalarda yaşanan artış hava durumu gibi. Hava sıcaklığı 10 derece ama hissedilen 20 derece denir. Hissedilen fiyat artışı piyasalarda daha büyük. Biz daha bunu hissetmiyoruz. Yozgat'ta bu sene bu artışlar çok fazla hissedilmeyecek. Geçtiğimiz sene kış çok soğuk geçmediği için elimizde geçen seneden kalma ürünlerimiz var. Kışlık ürünlerin yüzde 70 kadarı elimizde var. Sadece yüzde 30'luk kısmını bu sene almış olduk. Bu sene giyimde daha fazla anca ortalama yüzde 40 gibi bir artış oldu. Döviz düştü ancak üretici fiyatları indirmedi. Şuan dolar piyasada 5,50 TL civarında ancak giyim sektöründe hala dolar fiyatı 6,50 TL. Yani dolar giyimde hala 6,50 TL üzerinden işlem görüyor. Top yekün mücadele için dükkanımızda ne kadar yazmasmasak da fazlasıyla gereğini yapıyoruz. Geçen sene ki fiyatlara 1 TL dahi ekleme yapmadık. Sadece yeni aldığımız ürünlerde fiyatlar biraz yüksek" diye konuştu.
"FİYATLARDA FIRSATÇI ETKİSİ DE VAR"
Modda Ayakkabı sahibi Uğuray Gönül ise fırsatçılarında fiyat artışında büyük rollerinin olduğunu söyledi. Gönül,"Ekonomik sıkıntılar sonrası en çok giyim ve ayakkabı sektörü bu durumdan etkilendi. Kullanılan malzemeler döviz endeksli olduğu için yükseliş çok oldu. Kriz öncesinde 35 TL'ye aldığımız ürünü ekonomik sıkıntılar sonrası 50-60 TL civarına yükseldi. Yüzde70-80 civarında bir artış olmuş oldu. Her üretici buna ayrı bir bahane buldu. Bence dövizin yükselmesi değil, bu artışı fırsata dönüştürmek isteyenler yüzünden fiyatlar yükseldi. Döviz fiyatları yüksek iken hak veriyorduk. Döviz düştü ancak fiyatlarda hiç bir değişiklik olmadı. İşlerimiz düştü. Uygun fiyatla alamayınca, uygun bir fiyata satış yapamıyoruz. Gün içerisinde 10 ayakkabı satarken bu sayı 5'e düştü. Yani bu durumdan halk kadar esnafta sıkıntılı" şeklinde ifadeler kullandı.

Yorumlar