Vaka sayıları arttı, validen vatandaşlara ‘düğün’ uyarısı geldi
Düğünlere sınırlama

Yozgat Valisi Ziya Polat, kentteki düğünlerle ilgili kararlar alındığını belirterek, düğün sahiplerinin kolluk birimlerine bildirimde bulunmasının zorunlu olduğunu söyledi.
Yozgat Valisi Ziya Polat, yeni tip koronavirüs kovid-19 vaka sayısında hızlı bir artışın söz konusu olduğunu bildirerek, tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.
Vali Polat, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını hatırlattı. Vali Polat, Kovid-19 tedbirleri kapsamında farkındalık denetimi yaptıklarını belirtti.
AMAÇ CEZA KESMEK DEĞİL
Amaçlarının halkı bilinçlendirmek olduğunu, insanları, maske, mesafe ve temizlik konusunda uyardıklarını ifade eden Vali Polat, “Bizim amacımız ceza yazmak değil ama alınan tedbirlere uyulmuyorsa, insanımızın sağlığı, toplumumuzun düzeni için ceza kesmeye de başlayacağız. Tedbirleri alıyoruz, bugünden itibaren tüm denetim ekiplerimiz sahada olacak. Yine kent güvenliği sistemi görüntülerinden de maskesiz vatandaşlarımıza ceza keseceğiz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz kendi ve toplumumuzun sağlığı için maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım” dedi.
DÜĞÜNLERE SINIRLAMA
Vali Polat, düğün mevsimi olmasından dolayı düğünlerde bulaş riskinin çok fazla olduğunu anlatarak, “Düğünlerde de gerekli tedbirler alınacak. Düğünler bir gün içinde yapılması gerekiyor. Bir düğünün 2-3 güne yayılması söz konusu olmayacak. Kına, kız alma, düğün bir gün içinde tamamlanacak. Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı durumlara kesinlikle müsaade edilmeyecek.
Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri marifetiyle denetimler gerçekleştirilecek. Birinci ihlalde uyarı, - ikinci ihlalde idari para cezası uygulanacak. İşyeri/işletmenin vatandaşlarımızın sağlığını koruyabilecek şekilde uygun hale getirilmesi için üçüncü ihlalde 1 gün; dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma cezalarının uygulanacak. Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında ayrıca, tedbirlere riayet edilip edilmediğini tespit etmek üzere sivil personel veya resmi görevliler (sivil kıyafetli) marifetiyle denetim yapılacak” dedi.,
VAKA SAYILARI ARTIYOR
Yozgat’ta Kovid-19 vakalarında artış olduğu söylemlerinin doğru olduğunu kaydeden Vali Polat, “Yozgat Şehir Hastanemiz ve Üniversite Hastanemiz olmak üzere 2 tane çok güzel hastanemiz var. Şuan için hastanelerimizde hiçbir sıkıntımız yok. Gelen hastalarımızı kabul edecek durumdayız, yatak kapasitemizde sıkıntı yok. Ağustos ayı olması, bayram izni, düğün ayı, dışarıdan hemşehrilerimizin gelmesinden dolayı sayılar biraz yükseliyor. Biz tedbir aldıktan sonra tedbirleri uyguladıktan sonra Yozgat’ın üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok. Şuan için bizi sıkıntıya düşürecek bir rakamımız yoktur” ifadelerini kullandı.

Yorumlar