Günümüzde kanser hem dünya hem de ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir.
DÜNYA KANSER GÜNÜ BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ

Dünya Kanser Günü ilk kez 2005 yılında, ülkemizin de işbirliği içerisinde olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından düzenlenmiştir. Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Gününde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, milyonlarca ölüme neden olan ve pek çok önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmiştir.
Bu kapsamda Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Birimi tarafından, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mehmet Akif Karaaslan, Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Cahit Bekir Kayhan, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Mevlüde Başer, Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr. Elif Bilge Özkan ve Uzman Rivahi Kalay’ın katılımlarıyla İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan tüm personellere ve Aile Sağlığı elemanlarına yönelik ‘’4 Şubat Dünya Kanser Günü’’ bilinçlendirme toplantısı yapıldı. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ayşen Sürmen tarafından kanser ve nedenleri, risk faktörleri, erken teşhis tedavi yöntemleri, özellikle Kanser Taramalarına yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

Yorumlar