Türkiye'nin ve Yozgat'ın en önemli kültürel varlıklarından Sarıkaya'da bulunan Tarihi Roma Hamamı UNESCO tarafından Dünya Mirası geçici listesine alındı. 


Yozgat Valiliği tarafından 2010 yılında yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ve 2018 yılında UNESCO'ya dahil edilmesi hususunda Yozgat Valisi Kemal...

DÜNYA MİRASI 'SARIKAYA ROMA HAMAMI'

Türkiye'nin ve Yozgat'ın en önemli kültürel varlıklarından Sarıkaya'da bulunan Tarihi Roma Hamamı UNESCO tarafından Dünya Mirası geçici listesine alındı. 


Yozgat Valiliği tarafından 2010 yılında yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ve 2018 yılında UNESCO'ya dahil edilmesi hususunda Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç'ında yoğun girişimleri sonucunda Dünya Geçici Mirası listesine alınmaya hak kazandı.
"ÇALIŞMALARIMIZ MEYVESİNİ VERDİ"
Yozgat’ın ve Türkiye’nin en önemli kültürel varlıklarından biri olan tarihi Roma Hamamını en iyi şekilde tanıtmak için yoğun çaba harcadıklarını belirten Vali Kemal Yurtnaç, “Yozgat’ta göreve başladığım zaman ilk yaptığım işlerden bir tanesi Roma Hamamını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak oldu. 2010 yılında İl Özel İdaresi katkılarıyla müze müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmalarında yarı olimpik havuz ve birçok kalıntı ortaya çıkarılmış ama tanıtımı için fazla bir çaba harcanmamış. Dünya üzerinde sadece iki yerde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıldır termal sıcak suyu akan bu tarihin tanıtımı için girişimlerde bulunduk. Unesco Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Avni Botsalı ve yönetim kurulu üyelerini ilimizde misafir ettik. Toplantı yaparak Roma Hamamını anlattık. Katıldığımız ulusal ve uluslararası turizm fuarlarında ana konseptimiz Roma Hamamı oldu. Kültür Müdürlüğümüz koordinesinde oluşturulan ekiple UNESCO başvurusu için teknik çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıldan beri yaptığımız koordineli çalışmalar meyvesini verdi ve Sarıkaya Roma Hamamı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındı” dedi.
"HASSASİYETLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, 2010 yılında yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ve hala kazı yapıldıkça tarih fışkıran Roma Hamamı için çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı. Açıkel," Sarkıya Belediyesi olarak Türkiye'nin ve Yozgat'ın en önemli kültür varlıklarından olan Roma Hamamı'nın korunması ve tanıtımı için gerekli çalışmaları hassasiyetle yürütmeye devam edeceğiz. Sadece ülkemizin,şehrimizin veya ilçemizin değil dünyanın en önemli tarihi yapılarından bir tanesi Roma Hamamı. Valimiz Kemal Yurtnaç beyinde yoğun çabaları sayesinde UNESCO Dünya Mirası Geçiçi Listesi'ne girdi. Bu listeye girmesi de çok önemliydi. Çünkü bu listeye girmekle birlikte dünya mirasına sahip ilimizin ve ilçemizin dünya çapında tanınması sağlanacak. Turizmin artması sağlanacak. Tesisler artacak. Daha fazla yatırım alacağız. Bu durumda Yozgat'ta daha fazla istihdamın sağlanmasına ve Yozgat ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
YOZGAT'I DÜNYAYA TANITACAK
1949 yılından beri UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun ülkemizde aktif bir şekilde çalışmaktadır. UNESCO’nun en tanınmış programlarında biri de “Dünya Mirası Programı” dır. 1972 yılında ortaya konan Dünya Miras Sözleşmesi 1983 yılında Türkiye tarafından imzalamıştır. Halen Birleşmiş Milletlere üye 193 ülkenin 191’nin imzaladığı küresel nitelikte bir anlaşmadır. UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmek ise; toplumlar ve hükümetler nezdinde farkındalık oluşturup, dünya mirasına sahip yörenin dünya çapında tanınmasını sağlamaktadır. Listeye alınan yeri ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında artışlar yaşanırken,şehrimizin kalkınmasına da büyük katkı sağlayacaktır.

Yorumlar