Yozgat’ta eTwinning projesiyle öğrenciler, uzaktan eğitimi yakınlaştırarak çalışmalar yapıyor.
Eğlenerek, öğrendiler

Yozgat’ta Sakarya İlkokulu 2/C sınıfı eTwinning projesiyle öğrencilere uzaktan eğitimle web2 aracını tanıyıp kullanıyorlar.
Öğrenciler farklı alanlarda yenilikçi yaklaşımlar ile sosyal ve eğitim alanında eğlenerek yeni kazanımlar elde ediyor.
Pandemi süreci nedeniyle uzaktan eğitimle derslerine devam eden öğrenciler, etkinlikleriyle dikkat çekiyor.
Yozgat Sakarya ilkokulu 2/C sınıfı nam-ı diğer Cevherler sınıfı uzaktan eğitim sürecinde günlük yaşam becerilerini geliştirip, aileleri ile birlikte etkinlikler yaparak, eTwninning projelerinde çalışmaya başladılar.
Sınıf olarak birçok eTwinning projesinde görev alan öğrenciler hem yaparak yaşayarak öğreniyorlar hem de birçok web2 aracını tanıyıp kullanıyorlar.
Sınıf öğretmenleri Aslıhan Aslan sınıfının uzaktan da olsa pandemi sürecinde derslerden hiç kopmadığına dikkat çekerek, velilerinin de desteği ile uzaktan eğitimi yakından eğitim haline dönüştürdüklerini kaydetti. Aslan, öğrencilerin derslerde yaptıkları etkinlikleri evde aileleri ile paylaşıp hem yaparak yaşayarak öğrenme sağladıklarını hem de kendilerinin içlerinde gizli cevherlerin ortaya çıkmalarını sağladıklarını söyledi.
Cevherler sınıfı görev aldığı projelerden biri olan Etkinlik Atölyem adlı projede Ocak ayında Enerji Tasarrufu haftası ile ilgili beyin fırtınası yapıp sloganlar buldu. Öğrenciler, web2 araçlarını kullanıp sloganları yaygınlaştırdılar. Öğrenciler, fasulye nohut deneyi de yaparak aslında cansız görünen cismin nasıl canlı yapıya ulaştığını izleyip gördüler.
Öğrenciler, Şubat ayında atık malzemeleri ayırıp geri dönüştürerek müzik aleti hazırladı. Öğrenciler bu aletle şarkılar söylediler, kalemlik, saksı, çerçeve, ayraç da yaparak çöpe atılan bazı şeylerin aslında geri dönüştürülebilen bir atık olduğunu kavradılar. Yine atık malzemeleri kullanıp bu soğuk kış günlerinde kuşlara yemlikler hazırlayıp doğaya astılar.
Projelerinin amacı olan evde az malzeme kullanıp etkinlik üretmeyi, eğlenerek öğrenmeyi, becerilerini keşfedip geliştirmeyi, aileleri ile kaliteli zaman geçirmeyi başardılar.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar