Alparslan Türkeş Huzurevi'nde kalan yaşlılar yıl boyunca hazırladıkları el emeği ürünleri eski askerlik şubesi binasında Yozgatlıların beğenisine sundular.
EL EMEĞİ GÖZ NURU

Sergi açılışına Vali Yardımcısı Mehmet Fikri Çavuş,Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.
SERGİ CUMA GÜNÜNE KADAR AÇIK
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Alparslan Türkeş Huzurevi sakini yaşlıların bir yıl boyunca hazırladıkları el emeği göz nuru ürünleri eski askerlik şubesinde sergileniyor. Cuma gününe kadar her gün 08.00-17.00 saatleri arasında açık kalacak sergide örgü, tel kırma, yakma tekniği ile yapılan ürünler sergileniyor. Sergi açılışına katılan Vali Yardımcısı Mehmet Fikri Çavuş sergiyi gezdikten sonra açıklamalarda bulundu. Çavuş,"Öncelikle sergiyi düzenleyen müdürlüğümüz ve personellerine çok teşekkür ediyorum. Değerli büyüklerimizle birlikte olmak çok güzeldi. Bu sergi bir vesile oldu. Büyüklerimizin boş vakitlerini değerlendirdikleri emeklerini bizlere sergilediler. Aynı zamanda kendilerinin bilgi ve tecrübelerinden de faydalandık. Kendilerine bize zaman ayırdıkları içinde teşekkür ediyorum" ifadelerini kullanırken Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman ise,"Emeği geçen herkese teşekkürler. Büyüklerimiz sergi için çok güzel hazırlanmışlar. Resimler olsun, hazırladıkları diğer el emeği ürünler olsun hepsi çok güzel" dedi.
"ELLERİNDEN GELEN ÇABAYI SARF ETTİLER"
Sergi açılışında açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli,"Alparslan Türkeş Huzurevimizde kalan yaşlılarımız burada bir çok etkinliğe imza atmaktalar. Bir çok sportif etkinliklerle ilimizi temsil etmekteler. Bocce Turnunası'nda ilimizi temsil etmekle birlikte, kendilerinin de sosyo-kültürel alanda yetenekli olduklarını ortaya koymaktalar. Bizler yaşlıların sadece beslenen, sadece sağlığı takip edilen değil de, kendilerinin mutlu ve nitelikli zaman geçirebilmeleri için bir çok etkinlikler düzenliyoruz. Bugün burada açılışını gururla yapmış olduğumuz el ürünleri sergisini de yaşlılarımızla birlikte açtık. Halk Eğitim Merkezi tarafından gelen usta öğreticilerimizle birlikte çok uzun sürelerde yapılan çalışmalar neticesinde bu ürünler ortaya çıktı. Yaşlılarımız her zaman çalışamıyor. Azimliler, bitirmek için ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Yaptıkları ürünlerde kendi duygularını yansıtıyorlar. Becerilerini ortaya koyuyorlar. Hayat boyu yaşadıkları tecrübelerini bazen çizdikleri bir resimde görebiliyoruz. Bazen de kendi kültürlerini yansıtıyorlar" ifadeleri kullandı.
"YAŞLILARIMIZ KÜLTÜR KÖPRÜSÜ"
Yaşlılarımız kültür mirası, kültür köprüsüdürler diyen Neşeli," Geçmişin geleceğe aktarımını sağlamaktalar. Uzun sürede olsa böyle ürünleri ortaya çıkarmaları bizi mutlu ediyor. Kendileri de ayrıca bu durumdan mutlu oluyorlar. Eserin ortaya çıkması, kendilerinin takdir edilmesi onları mutlu ediyor. Yaşlılarımıza, el sanatları öğretmenimize teşekkür ediyorum. Burada ebru sanatı var, yakma tekniği ile yapılan ürünler var, tel kırma var. Tüm halkımızı sergiye davet ediyorum. Halkımızın gelip burada sergimizi görsünler. Sergimiz Cuma günü Saat:17.00'da sona erecek. Cuma gününe kadar her gün 08.00-17.00 arasında açık olacak" şeklinde konuştu.
"DUYGUSAL BİR ÇALIŞMA SÜRECİ OLDU"
Yaşlıların el işi öğreticisi Emine Ergül,"Çok duygusal bir süreç içerisinde yaşlılarımızla birlikte çalışmalar yaptık. Bende duygusal bir yapıya sahibim. Yaşlılarımızın azim ve yeteneklerine ek olarak bizlerde destek olduk ve bazı püf noktaları öğrettik onlara. Hem anıları konuştuk hem çok güzel çalışmaları yaptık. Bugünde sergimizi açarak çalışmalarımızı taçlandırmış olduk" dedi.

Yorumlar