Elektronik eşya tamiri geçtiğimiz yıllara nazaran artarak devam ederken fiyatlar ise düşüyor. Uzun süren yedek parça bekleme süresi ortadan kalkarken Yozgatlılar tamiratlarını en kısa sürede yaptırabiliyor.
ELEKTRONİKTE DIŞA BAĞIMLILIĞI SONLANDIRDILAR

Yozgat’ta meslekleri itibari ile yaşadıkları yedek parça sıkıntısını çözüme kavuşturma adına toptan malzeme işine giren Kaya Elektronik hem Yozgatlı meslektaşlarının ihtiyacını karşılayıp hem de çevre illere malzeme satarak elektronik parça temininde İç Anadolu’da önemli bir yer edinmiş durumdalar.
“HAFTALAR SÜREN BEKLEME BİTTİ”
Kaya Elektronik sahibi Halil Kaya sektörde yaşadıkları sıkıntılardan dolayı toptan işine girdiklerini dile getirdi. Halil Kaya,”30 yıldır elektronik işi yapıyorum ancak 21 yıldır kendi dükkânımı işletiyorum. Önce çıraklık yaparak mesleğimi öğrendim sonrasında kendi dükkânımı açarak esnaflık yapmaya başladım. Daha önceleri tamirat yapacağımız işlerde komşu illerden yada daha uzak illerden toptancıların gelmesini bekliyorduk. Tamirat olmasa bile evde kullanılacak elektronik bir ekipman bulunmadığı zaman sipariş verilip gelmesini bekliyorduk. Artık dışarıdan bir malzeme gelmesine ihtiyacımız kalmadı. Haftalar süren sipariş gecikmeleri ise en fazla 2 gün sürer hale geldi” dedi.
“ÇEVRE İLLERE TOPTAN MALZEME SATAR HALE GELDİK”
Sadece Yozgat’a değil çevre illere de toptan malzeme satışı yaptıklarını dile getiren Halil Kaya,”Elektronik üzerine ne gibi bir malzeme lazım oluyorsa bulunduruyoruz. Bozok Üniversitesi öğrencileri, liselerde proje hazırlayan öğrenciler ya da evlerinde elektronik üzerine işler yapmayı seven vatandaşlarımızın neye ihtiyacı varsa anında karşılıyoruz. Yozgat’ta elektronik işi yapan esnaflarımızla birlikte ilçelerimiz ve çevre illerimize de malzeme temini yapar hale geldik” ifadelerini kullandı.
“TELEVİZYON TAMİRİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”
Eyüp Kaya ise eskiden yedek parçayı hem daha pahalı hem de çok geç temin ettiklerini dile getirirken bu yüzden toptan malzeme satışı işine girdiklerini dile getirdi. Aracıların çok olmasından dolayı fiyatların yüksek olduğunu söyleyen Kaya,” Önceleri parçada çevre illerden toptancıların gelmesini ve kargo ile göndermelerini beklerken şimdi bu durum tamamen ortadan kalktı. Yozgat’ta bu parçaların teminini direk yaptığımız için ise hem bekleyip hem de yüksek fiyat ödeyen vatandaşlarımız, kısa sürede istediği parçayı daha kolay temin eder hale geldi. 4-5 toptancı üzerinden satın alınan ürünler daha maliyetli oluyordu. Şimdi direk ithalatçıdan temin ettiğimiz ürünlerden dolayı fiyatlar çok uygun hale geldi. Özellikle üniversite öğrencileri vizeler sonrası proje için malzeme alırlar iken Yozgatlı vatandaşlarımız ise genellikle evlerinde devamlı kullanılan televizyon ve uydu alıcısı kumandaları için geliyorlar. Yeni televizyon satışı da yapıyoruz. Aynı zamanda televizyon tamiratımızda var. Tüplü televizyonlarda eskisi gibi bir tamirat yok. Ancak yeni nesil televizyonlarda tamirat daha fazla. Vatandaş ekonomik olarak sıkıntı yaşıyorsa elinde ki ürününü tamir ettirerek kullanma yoluna gidiyor” şeklinde konuştu.
APARTMANLAR GÜVENLİĞİ ÖN PLANA ALDI
Son olarak güvenlik sistemleri üzerine yaptıkları çalışmaları anlatan Kaya,”Güvenlik kamera sistemleri de dâhil olmak üzere bir çok elektronik konusunda Yozgatlı hemşerilerimize hizmet veriyoruz. Özellikle büyük site ve apartmanlarda güvenlik sistemleri ve diafon sistemleri tercih ediliyor. Yozgatlıların güvenlikleri açısından ilgileri iyi ancak bu kez de en ucuzu olsun diye kalitesiz ürünleri tercih ediyorlar. Daha doğrusu güvenlik sisteminin ne olduğunu tam olarak bilmedikleri için bir kamera olsun yeter düşüncesinde oluyorlar. Bizde tavsiyelerde bulunuyoruz ancak yarı yarıya tercih edilme durumu söz konusu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar