Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Temmuz ayında yapılan güncelleme ile aylık ödeme tutarı 1.544 TL’ye çıkartıldığını aktardı.
Evde bakım ücretini bin 544 TL’ye yükseltildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, engelli evde bakım hizmetinden yararlanan bireylere düzenli olarak yapılan ödemeler her yıl ocak ve temmuz aylarında güncellendiğini söyledi.
Neşeli, il genelinde engelli bakım hizmetini sunan bakıcıya 2020 Temmuz ayı öncesinde 1.460 TL ödeme yapıldığını, Temmuz ayında yapılan güncelleme ile aylık ödeme tutarı 1.544 TL’ye çıkartıldığını aktardı.
İl Müdürü Neşeli, “ 2006 yılından beri uygulanmakta olan evde bakım hizmetinden ilimiz genelinde 41 bin engelli yakını yaralanmıştır. 2020 yılında yapılan ödeme toplamı 33 milyon TL iken 2006 yılından beri yapılan ödemelerin toplamı ise 395 milyon TL’dir” dedi.
Neşeli, bin 35 çocuğa 1 milyon TL destek sağladıklarına dikkat çekti. Neşeli, “İl Müdürlüğümüzün çocukla ilgili önceliği çocukların ekonomik nedenlerle kurum bakımına bırakılmaması, önce aileleri ve yakınlarının yanında kalmasıdır. Bu kapsamda aylık 1035 çocuğumuz için 1 milyon TL Sosyal Ekonomik Destek (SED) sağlanmıştır.
Ailesi yanında bakımı sağlanan çocukların akranları ile aynı şartlara sahip olması için verilen SED hizmetinde çocuk başına yapılan yardım miktarı 1.023 TL’den 1.082 TL’ye yükseltildi. Ayrıca koruyucu ailelere de çocuk başına yapılan ödemede miktarın 1.485 TL’den 1.687 TL’ye çıkarıldı. İhtiyaçlar doğrultusunda uygulanan sosyal hizmet modelleri ile dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardımlarla desteklenmekte sosyal hayata daha güçlü entegre olmaları amaçlanmaktadır” diye konuştu.
Ailesi yanında bakımı sağlanan çocukların akranları ile aynı şartlara sahip olması için erilen SED hizmetinde çocuk başına yapılan yardım miktarının bin 23 TL’den bin 82 TL’ye yükseldiğini anımsatan Neşeli, koruyucu ailelere de çocuk başına yapılan ödemede miktarın bin 485 TL’den bin 687 TL’ye çıkarıldığının bilgisini paylaştı.
İhtiyaçları doğrultusunda uygulanan sosyal hizmet modelleri ile düşük gelirli birey ve ailelerin desteklendiğini vurgulayan Neşeli, dezavantajlı durumdaki bireylerin çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile desteklendiğini kaydetti. Ekonomik olarak desteklenen bireyi ve aileleri üretim ile istihdama yönelik projelerle de buluşturduklarını ifade eden Neşeli, “Düşük gelirli vatandaşlarımızın bu projelerle ekonomik ve sosyal hayata daha güçlü şekilde entegre olmasını amaçlıyoruz” dedi.
Neşeli, ayrıca yaşlı ve engellilik aylıklarının ödemelerin her ayın 5 ila 9’u arasında PTT aracılığıyla yapıldığını, talep edilmesi halinde aylıkların hanelere teslim edildiğini hatırlattı.

Yorumlar