Bozok Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif yönetimi ve Halkbankası yönetimi iftarda bir araya geldi.
FAİZ ORANI YÜZDE 7 OLDU

Bozok Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şenol Ayaroğlu yapmış olduğu açıklama da; ” Kredi faizlerin 2 Mayıs 2019 tarihi itibari ile yüzde 8 olarak yeniden belirlendi. Buna göre, vadesi 1 yıla kadar olan kredilere yüzde 7, daha fazla olanlar ise yüzde 8 faiz oranı uygulanacak” dedi.

ESNAF KREDİSİNE DÜZENLEME
Ayaroğlu,” Kooperatif kredileri faiz oranları tüm kredi türleri için bir yıla kadar vadeli kredilerde yüzde 7, daha uzun vadeli kredilerde yüzde 8 olarak belirlenmiş olup bu faiz oranları yeni açılan krediler için uygulanacaktır” şeklinde konuştu.

İŞLETME KREDİLERİ 4 YIL YATIRIM KREDİLERİ 10 YIL OLDU
Kredi vadeleri işletme kredilerinde azami 4 yıl, yatırım kredilerinde 10 yıl olarak belirlendiğini ifade eden Ayaroğlu,” Ödeme periyotları 1 veya 3 ay olarak uygulanacak. Yatırım kredilerinde; iş yeri alımında 10 yıl vade tanınırken, araç alımında 7 yıl vade süresi tanınacak. İstisnai olarak gerekçe belirtmek suretiyle; esnaflık faaliyeti gösterdiği meslek kolunun mevsimsel özellik taşıması veya sektörel olumsuzluklar gibi durumlarda Türkiye Halk Bankası Genel Müdürlüğü Esnaf Bankacılığı Daire Başkanlığı onayı ile vade ve ödeme periyotlarında düzenlemeye gidilebilecek. Bu durumda, vade 60 ay geri ödeme periyodu 6 ay olarak uygulanabilecek” dedi.

1 YILIN ALTINDA ESNAFLIK GEÇMİŞİ OLANLAR KREDİ TALEP EDEMEYECEK
Bir diğer hususa değinen Ayaroğlu,” Kredi talep eden esnafın esnaflık süresinin geçmişi oldu. Buna göre; kredi talep eden esnaf net sanatkarların en az bir yıllık faaliyet geçmişinin bulunması gerekiyor. Ancak esnaflık faaliyeti eski tarihli olan meslek kodu değişikliği nedeniyle bir yıllık faaliyet süresini doldurmamış olan esnaf ve sanatkarlar bu durumun belgelendirmeleri durumunda bu sınırlandırma dışında tutulacak” ifadelerini kullandı.

‘HER DAİM ESNAF VE SANATKARIMIZIN YANINDA OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ’
Halkbankası Yozgat Şube Müdürü İdris Dişli’ye teşekkür eden Ayaroğlu, “Değişen ve zorlaşan piyasa koşullarında yeni bir düzenleme ile esnafımıza düşük faiz ile kredi vermeyi sürdürüyoruz. Birliğimiz ve kooperatifimiz olarak esnafımızın zor günlerini aşması, yeni yatırımlar yapabilmesi, işletmesini güçlendirmesi ve daha iyi bir Yozgat ve Türkiye ekonomisi için her daim esnaf ve sanatkarımızın yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu konularda hem Kooperatifimizi hem de esnafımızı yanlız bırakmayan Halkbankası Şube Müdürü İdris Dişilye ve yönetimine bir kez daha şahsım ve yönetimin adına teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar