İslam dininde vacip olan ve her Müslüman'ın Ramazan Ayı'nda verdiği fitre, kişi başına verilecek miktar üzerinden hesaplanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 23 TL olarak belirlenen fitre vatandaşlarca verilmeye başlandı.
FİTRELER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞMAYA BAŞLADI

Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı gibi kurumlarda fitre bağışı toplarken Yozgatlı vatandaşlar çoğunlukla etraflarında yardıma muhtaç insanları tercih ediyor.
1 KİŞİLİK FİTRE 23 TL
Dinimizce vacip olan fitre Ramazan ayı içerisinde vatandaşlarla ihtiyaç sahibi kişilere yada insani yardım kuruluşlarına iletiliyor. Diyanet İşler Başkanlığı tarafından kişi başı 23 TL olarak belirlenen fitre fakir bir kişiye, bir insani yardım kuruluşuna verilebilmekle beraber birden fazla kişiye verilebiliyor. Ancak birden fazla kişiye fitre vermek istenmesi durumunda en az 1 kişilik fitre yani 23 TL verilmesi gerekiyor. Bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmak için verilen fitre anne, baba, büyükanne, büyükbaba çocuk,torun,eş ve durumu iyi olan kimselere verilemiyor. Bizde fitre verilmesini Yozgatlılara sorduk.
"ÇEVREMİZDEN BAŞLIYORUZ"
Fitre hakkında görüşlerini aldığımız Bülent Demirtürk isimli vatandaş,"Fitremizi yakın çevremizden başlayarak ihtiyaç sahibi insanlara veriyoruz. Dinimiz böyle emrediyor. Öncelikle en yakınınızdan başlayacaksınız diyor. Herkesin kendi fikri ayrı. İnsanın içinde zerre şüphe olsa verdiğimiz sadakanın fitrenin bir hayrı yok. Fitre toplayan vakıflar, kurumlar var. Bu gibi kurumlardan dolayı şüphe var kendi içimde. O yüzden kurumları tercih etmiyorum. Fitremi kendi ulaştığım ihtiyaç sahibi insanlara vermeyi uygun görüyorum bu yüzden" dedi.
"ÖNCE CAMİNİN İÇİ"
Mevlana Şenyürek isimli vatandaş ise,"Bizde bir tabi vardır. " Önce caminin içi" deriz. Yani önce etrafımızda bize yakın olan insanlardan sorumluyuz. Cuma namazında hutbede imamlarda ettikleri duada söylerler. Yakınlara yardım etmeyi dinimizde emreder. Birde kültürümüzde bu var bizim. Çocukluğumuzdan bu zamana kadar ailemiz olsun bizler olsun yakınlarımızda ki insanlara yardım ettik. Kurumlarda fitre, zekat ve bağış topluyorlar. Bu zamana kadar hiç oralara bağışta bulunmadım. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği bir fiyat var. O rakamında yeterli olduğunu düşünmüyorum. 23 TL bir fitre bedeli var. Bence daha yüksek olmalı. İnsanlarda belirlenen fiyatlara genellikle uysalar da fazla fazla fitrelerini veriyorlar" şeklinde konuştu.
"BOYNUMUZUN BORCU"
Osman Demir isimli vatandaşta fitreyi tek bir yere değil bazen bir kaç yere birden verdiğini dile getirdi. Demir,"Fitre ihtiyaç sahibi insanlara karşı boynumuzun borcu. Dinimizin de emrettiği bir durum. Gücümüzün yettiğince bizde fitremizi veriyoruz. Genellikle etrafımızda bulunan yardıma muhtaç kimselere veriyoruz ancak, camilerimizde toplanıyor yardım oralara da veriyorum. 5 kişilik bir aileyiz. Ailenin her ferdi için fitre vereceğim. Kurumlarda topluyor. Vatandaşlardan oralara ilgi gösterende var ancak ben hiç vermedim. Mahallemizde bulunan camimiz aracılığı ile yada kendi belirlediğimiz kişilere veriyoruz fitremizi" dedi.

 

Yorumlar