Yozgat Belediyesi yıllardır sürdürdüğü Muharrem Ayı’nda Aşure ikramına bu sene de devam etti. Cumhuriyet Meydanı’na kurulan tezgâhta Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman’ın aşure ikram ettiği etkinliğe halk yoğun ilgi gösterdi.
GELENEK DEVAM ETTİ

Dinimizce birçok önemli olayın gerçekleştiği Muharrem Ayı’nın 10’ncu günü olan Aşure Günü için Yozgat Belediyesi tarafından Bin 500 kişilik aşure ikramı yapıldı.
GELENEK HALİNE GELDİ
Yozgat Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede Aşure Günü’ne özel hazırladığı aşureyi Yozgat Halkı’na ikram etti. Belediye tarafından hazırlanan Bin 500 kişilik aşure Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stant da Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman tarafından halka ikram edildi. Halk aşureye yoğun ilgi gösterirken Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stant önünde uzun kuyruklar oluştu. Aşure dağıtımı meydanda iki ayrı noktada yapılırken aşure alan vatandaşlar meydan yerinde birlikte aşurelerini yediler.
“AŞURE PAYLAŞMAK DEMEKTİR”
Yozgat Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, vatandaşlara bin 500 kişilik aşure ikram edildiğini söyledi. Muharrem ayı ve Aşure gününün önemine değinen Başkan Yardımcısı Tanışman yaptığı açıklamada “Müslümanlar olarak önem arz eden Muharrem ayına girdik. Muharrem ayının ilk haftasında Yozgat Belediyesi olarak vatandaşlarımıza bin 500 kişilik aşure ikram ettik. Aşure demek aş demek paylaşmak demektir. Biz de birlik ve beraberliğimizi artırmak için belediye olarak böyle bir etkinlik yaptık. Muharrem ayının bir kez daha hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi.
“HATIRLANMASI ÇOK GÜZEL”
Yozgat Belediyesi tarafından yapılan aşure ikramına halkın yoğun ilgisi olurken Hüseyin Arslan isimli vatandaş bu gibi günlerin hatırlanarak vatandaşa ikramlarda bulunulmasının çok güzel bir şey olduğunu dile getirdi. Arslan,” Muharrem ayı dinimiz açısından önemli bir ay. Bu ay içerisinde çok önemli olaylar yaşanmış. Muharrem ayının 10’uncu gününü ise Aşure Günü olarak kutluyoruz. Evlerimizde aşureler kaynatıp komşularımıza ikram ediyoruz. Hem komşularımızla bağlarımız kuvvetleniyor hem paylaşmanın keyfi oluyor hem de yetişip gelen yeni nesillerimize bu gibi adetlerimizi aktarıyoruz. Evinde kaynatamayan, yada imkanı olmayan vatandaşlar için belediyemizin burada aşure kaynatması ve halka ikram etmesi çok güzel. Kimin emeği geçtiyse hepsine teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.
“KEŞKE HER GÜN OLSA”
Aşure sırasına girip aşuresini alan Furkan isimli küçük çocuk ise,” Aşure gününün ne olduğunu tam bilmiyorum ama bugün herkes yapıyor. Bende burada arkadaşlarımla oynuyordum görünce gelip aldım. Tadı çok güzel keşke her gün yapılsa. Herkes kuyruğa girdi. Bende ikinci aşuremi aldım yiyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar