Yozgat’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı
Genç öğretmenler yemin etti

Yozgat’ta 24 Kasım öğretmenler günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan program çerçevesinde mesleğe yeni başlayan öğretmenler ant içti. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğretmenlere armağan ettiği 24 Kasım Öğretmenler Günü Yozgat’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla ilk tören Cumhuriyet Alanı’nda düzenlendi. Eğitim camiasının katıldığı tören İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başladı.
Öğretmenler ant içti
Yozgat’ta mesleğe yeni başlayan aday öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yemin etti.
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlikte mesleğe yeni başlayan aday öğretmenler yemin ederken, ömrünü öğrencilerine adamış emekli öğretmenler de hizmet belgelerini alırken duygu dolu anlar yaşadı.Programda şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ise yaratılmışların en şereflisi olan insanın tekamül sürecindeki en ağır sorumluluğu anneler ve öğretmenler üstlendiğini belirtti.
Yazıcı, "Atatürk’ün Millet Mektepleri Baş Öğretmenliği’ni kabul edişinin yıl dönümü olan bir Öğretmenler Günü’nü daha sevinç ve kıvanç ile kutlamanın mutluluğu içerisindeyim. Yaratılış gayesi ve özellikleri ile kainatın sorumluluğu üzerinde olan insana beşer hali denk kamil olma yolunda tekamül süreci oldukça karmaşık ve bir o kadar da zordur. Bu sürecin idamesinde öncelikli sorumluğu olan biz öğretmenlerin misyonu ise milletimize minnet, tüm insanlara ve tabiata karşı ise hikmetli bir insani değer duygusunu ifade eder. Bu nedenledir ki tüm çocuklar daha çok bizim gözümüzde biricik, gençler en fazla bizim dünyamızda parlayan birer yıldız gibidir. Hangi bahçenin gülü olduğuna bakmadan bütün gülleri, gül olduğu gibi güler yüzle ve karşılıksız seven öğretmenin müşrik kanatları ana kucağı kadar huzurludur. Bu huzurun bizler için bedeli ise karşılıksız fedakarlık, merhamet, azim ve gerektiğinde şahadettir. Gururumuz içten, sevgimiz samimi, sevincimiz mütevazi, eserimiz göz nuru evlatlarımızdır. Milletimizin ve tüm insanlığımızın geleceğinin daha mutlu ve huzurlu olmasıdır arzumuz. Bu duygu ve düşüncelerle Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız yolunda şehit olan, vefatı ile aramızdan ayrılan, emekli olan ve hala görevine devam eden öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza hoş geldin diyerek Öğretmenler Günü’müzü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Öğretmenler günü programına Belediye Başkanı Celal Köse, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, POMEM Müdürü Zafer Kişi, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. SEVİLAY KAYAASLAN

Yorumlar