Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanılan “Hemşireler Haftası” nedeniyle Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Hemşirelik Haftası etkinliği düzenlendi.
"Gönlünüzdeki insan sevgisi eksilmesin"

Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Fuat Köksal, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat, öğretim elemanları, hastane personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat hemşirelik mesleğinin tarihsel sürecinden bahsederek şunları kaydetti: “Bireyler ve toplumlar için sağlık hizmetlerinin savunan ve sağlayan kişiler olarak hemşireler, bireylerin ve toplulukların her gün gelişen ve değişen sağlık ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda hemşireler; multidisipliner bir ekibin ve sektörler arası işbirliğinin bir parçası olarak, sağlığın sosyal, ekonomik kültürel ve politik belirleyicilerini, sağlıktaki eşitsizlikleri, sağlığın desteklenmesi hastalıkları önleme, hasta tedavisi ve bakımı, toplumu kalkındırma, savunuculuk, rehabilitasyon ve popülasyonun sağlık yaklaşımlarını hesaba katan bir sağlık sistemi oluşturmaktadır.
Uluslararası Hemşireler Birliği ICN tarafından bu yıl “Hemşirelik, küresel sağlık ve evrensel sağlığın güvencesi” temasının belirlendiğini söyleyerek tüm hemşire meslektaşlarının Hemşirelik Haftası’nı kutladı.
Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey yaptığı konuşmasında hayatın insana hizmet edildiği zaman anlam kazanacağını belirterek;“ Dünyada önemli olmayan hiçbir meslek ve işkolu yoktur. Ancak bazı iş kolları diğerlerine göre biraz daha hassasiyet özveri ve özel gayret gerektirir. Her mesleğin uygulanışı ve icrasıyla beraber toplum nezdindeki değeri de ona göre belirlenmiştir. Öncelikle insana saygı duymayı ve insanı sevmeyi kendimize şiar edinmeli sonra mesleğimizi sevmeyi ve işimizi önemsemeyi ilke edinmeliyiz. Sağlık hizmetleri bakımından doktorlar ile hemşireler yaptığı çalışma birbirini tamamlayan bir bütündür. Dolayısıyla ameliyatın başarılı olması çok önemlidir ama; ameliyattan sonraki bakımının da başarılı olması en az ameliyat kadar önem arz etmektedir. Hemşirelik hizmeti doğrudan doğruya sağlık hizmeti vermesi bakımından çok önemlidir. Sağlık hizmeti doğrudan doğruya insana yönelik bir hizmettir ki hemşirelik mesleği de bir o kadar önemli, önemli olduğu kadar da saygın bir meslektir. Size hayatınızda, mesleğinizde her zaman başarı diliyor. Gönlünüzdeki insan sevgisinin eksilmemesini, yüzünüzdeki tebessümün yok olmaması temennisiyle Hemşirelik Haftanızı kutluyorum.” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Öğr. Gör. Derya Esenkaya” Herkes İçin Sağlık Hemşirelik, Küresel Sağlık ve Evrensel Sağlık Güvencesi”, Hemşire Yıldan Onat “Yozgat Şehir Hastanesinde Dijitalleşme Süreci” , Hemşire Filiz Kabayel “Dijitalleşmenin Hemşireliğe Yansımaları” konularında dinleyicilere bilgiler aktardı.
Program Hemşirelik Haftası programına katkı sağlayanlara teşekkür belgesi takdimi ve Sağlıklı Ritimler Müzik Kulübü'nün müzik dinletisi ile sonra erdi.

Yorumlar