Kış ayları ile birlikte havaların soğuması, her sene olduğu gibi bu senede soğuk algınlığı yaşayan ve grip olan hasta sayısının artışına sebep oldu.
GRİP MEVSİMİ GELDİ

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin grip salgının baş gösterdiği bugünlerde hasta sayısı artışının önceki senelerle kıyaslama yapıldığında olağan bir durum olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı da konu ile alakalı olarak olağan bir artış olduğu açıklaması yapmıştı.
"GEÇEN SENELERLE AYNI DÜZEYDE"
Sağlık Bakanlığı yetkililerince,"Son haftalarda Avrupa'da ve kuzey yarım kürede yer alan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. Gripli hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığında benzer olduğu görülmektedir. Ülkemizde dolaşımdaki baskın grip virüsü influenza A (H3N2) virüsüdür.Bununla birlikte grip benzeri hastalıklara neden olan diğer solunum yolu virüsleri de dolaşımda yüksek düzeyde yer almaktadır. Dolaşımdaki diğer solunum yolu virüslerinin baskınlığı mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir. Grip sezonu başlarında soğuk algınlığına neden olan rhinovirüs baskın seyretmekte iken son haftalarda özellikle 5 yaş altı çocukları etkileyen respiratory syncytial virüsün baskın olduğu görülmektedir." açıklaması yapılmıştı.
"EL YIKAMA GRİBİN ÖNLENMESİNDE ÖNEMLİ"
Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı ise yaptığı açıklamada,”Grip, İnfluenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan grip, 39-40 dereceye ulaşan ateş yapması, şiddetli halsizlik ve kırgınlığa yol açması ve eşlik eden şiddetli baş ağrıları ile soğuk algınlığından ayrılabilir. Peki nasıl bulaşır derseniz, influenza virüsü, en sık hasta kişinin öksürme ve hapşırması ile ortama saçılan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşır. Hasta kişinin iyi yıkanmamış elleri de bulaşta önemli rol oynar. Bu nedenle el yıkama hastalığın yayılmasını önlemede önemli bir basamaktır” dedi.
"GRİP AŞI İLE ÖNLENEBİLİR"
Grip aşı ile önlenebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Şahin,”Dünya Sağlık Örgütü tarafından, her yıl salgın yapması öngörülen grip virüsü türlerini içeren aşı önerilmektedir. Grip aşısı prensipte, 6 aylık ve üzeri yaş grubundan yaptırmak isteyen herkese yıllık olarak Ekim-Kasım ayında uygulanır” diye konuştu.

 

Yorumlar