HEM, vatandaşlara hizmet verirken, talepler doğrultusunda çeşitli kurslar açıyor
Hayat boyu  öğrenme

Yozgat’ta eğitim öğretim döneminde Hayat Boyu Öğrenme kurslarına 15 bin 899 kursiyerin katıldığı bildirildi.
Yozgat Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan mesleki, sosyalkültürel, el sanatları ve okuma yazma kursları yoğun ilgi görüyor.
Halk Eğitim Merkezi, Hayat Boyu Öğrenme projesi kapsamında vatandaşlara hizmet verirken, talepler doğrultusunda çeşitli kurslar açıyor. Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Hayat Boyu Öğrenme kapsamında il genelinde yürütülen kurslarda bugüne kadar 886 kurs açıldığını belirterek, 15 bin 899 kursiyerin eğitim aldığını ve 8 bin 150 kursiyer sertifikası sahibi olduğunu söyledi.
Hayat Boyu Öğrenme kurumlarının, dünyayı ve ülkemizi de etkileyen COVID 19 salgınına karşı pandemi döneminde, cerrahi maske, ayaklı dezenfektan aparatı, tıbbi tulum üreterek salgına karşı mücadeledede kendi imkanları ölçüsünde destek olduğunu aktaran Yazıcı, üretimlerin devam ettiğini ifade etti.
İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı, “Halk Eğitim Merkezlerimiz Okuma-Yazma, Meslek Edindirme, Sanatsal ve Sportif Kurslar, Yabancılara Türkçe Eğitimi, Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Sanatlar ile 3600’den fazla modülüyle halkımıza hizmet etmektedir. ‘’Okuryazarlık Seferberliği’’ kapsamında il genelinde okuma-yazma bilmeyenlerin alan taraması yapılmış, tespit edilen vatandaşlarımız için kurslar Halk Eğitim Merkezleri vasıtasıyla başlatılmış ve bu zamana kadar açılan 715 kurtsa 4 bin 388 kursiyerimiz okuma yazma öğrenmiştir. Aynı zamanda Hayat Boyu Öğrenme kapsamında il genelinde Halk Eğitimi Merkezlerinde ortaöğretim mezunlarına Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi sınavlarına hazırlık amacıyla Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılmıştır. Kurslarımıza il genelinde 299 öğrenci devam etmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığımızın ‘’Pandemi Dönemi Veli Eğitimi’’ kapsamında hazırlamış olduğu kurs programına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Halk Eğitim Merkezlerimiz bünyesindeki kurslarımız uzaktan eğitim şeklinde devam edecektir” dedi.
Yazıcı, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak çok önemli değişim ve dönüşümler yaşadığına değinerek, Söz konusu değişimlerin bireylerin hayatları boyunca eğitim almalarını gerekli kıldığını ifade etti.
Yazıcı, “Hayat boyu öğrenme sonucunda bireylerin ekonomide üreten konuma geçecektir, iletişim kurma problem çözebilme gibi yetkinlikler kazanacaktır. Bireylere, daha geniş çerçeveden bakabilme becerileri kazandıracaktır. Bu durum hem bireylerin kendileri ve sosyal yaşamları için atacağı bir adımken hem de istihdam edilmelerini hızlandıracağı için ekonomik özgürlük kazanmalarına da yararlı olacaktır. İşte tüm bu sebeplerden kaynaklı hayat boyu öğrenme kişilerin ve toplumun sağlığı, bütçesi ve sosyal hayatı için önemlidir. Bu anlamda bizler 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda Covid-19 pandemi tedbirlerini tüm kurs merkezlerimizde alarak çalışmalarımızı İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sürdürmekteyiz” diye konuştu.

Yorumlar