Öğretmen ve öğrenciler kafa kafaya verdi pratik mobilyalar ürettiler
HAYATI KOLAYLAŞTIRAN MODERN TASARIMLAR

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin mobilya bölümü öğretmen ve öğrencilerinin yaşamı kolaylaştırmak adına yaptıkları yeni tasarımlar büyük ilgi görüyor.
Yozgat’ta fabrika gibi çalışmaya başlayan Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üretimleriyle dikkat çekiyor. Türkiye’nin dört bir yana üretim yapan okul, farklı tasarımlarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.
Öğretmen ve öğrencilerin kafa kafaya vererek tasarladıkları birbirinden farklı ürünler için siparişte verilebiliyor.
Yozgat’ta adeta bir mobilya fabrikası gibi çalışan okul, öğrencilerinin tasarladığı modellerle de insan hayatını kolaylaştıracak mobilyalar üretmeye devam ediyor.
ANNELER İÇİN
Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarım Alanı öğretmen ve öğrencileri, bebek sesine duyarlı kendiliğinden sallanan beşik üretti. Bebek sesine duyarlı kendiliğinden sallanan beşik, anneleri rahat ettirecek.
Bebek büyüdüğünde ise beşik yatak, çalışma masasına ve komodine dönüştürülerek uzun yıllar kullanılabilecek.
Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarım Alanı Şefi İsmail Güngör, bebek sesine duyarlı kendiliğinden sallanan beşiğin ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracağını söyledi.
Genelde evlerde kullanılan beşikler kişi vasıtasıyla sallandığını bunun da ebeveynleri meşgul edip yorulmasına ve uykusunun kaçmasına neden olduğunu belirten Güngör, “Biz bunu elektrikli hale getirdik. Beşiğin kademesini ve sese duyarlılığının isteğimize göre ayarlayabiliyoruz. Böylece gece bebek ağladığından sese duyarlı olan beşik kendiliğinden sallanarak bebeğin tekrar uyumasını sağlayacak. Beşik 5 dakikaya kadar kendiliğinden sallanabiliyor. Böylece ebeveynin uykusu bölünmemiş oluyor” dedi.
GENÇ ODASINA DÖNÜŞÜYOR
Beşiğin ileriye dönük olarak da tasarlandığını vurgulayan Güngör, “Bebek büyüdüğünde, genelde beşik, başka birisine verilir ya da bozulup depoya kaldırılır. Bizim yaptığımız bu beşik çocuk 12-13 yaşına kadar kullanabilmektedir. Beşiğin vidaları söküldüğünde, bir çalışma masası, bir komodin ve bir yatak halini alıp, bir genç odası haline dönüşüyor. İhtiyaç olduğunda ise tekrar bebek beşiği haline getirebiliyorsunuz” dedi.
Göngör, talep gelirse farklı tasarımlarda da beşik üretimini yaptıklarına değinerek, maliyetlerin arttığını, bu yüzden de okul sitesinde fiyatların yer aldığını vurguladı.
ÇOK AMAÇLI ŞİFONYER
Yozgat Mimar Sinan Meslek Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarım Alanı öğrencilerinin bir başka tasarımı ise şifonyer üzerine oldu. Öğrencilerin tasarladığı şifonyer görenleri hayrete düşürüyor.
Az yer kaplayan fakat çok iş gören şifonyer ev hanımlarının da işini kolaylaştıracak türden. Bir yerinden ütü masası, bir yerinden çamaşırlık, başka bir yerinden ise LCD televizyon çıkıyor. Şifonyer ilk bakışta çok mütevazı görünmesine karşın açıldıkça işlevselliği de artıyor. Çok sayıda gizli çekmecesi de bulunan şifonyerin ziynet eşyası saklama bölümü de var. En büyük avantajı ise oldukça az yer kaplaması.
Şifonyer hakkında bilgi veren Mimar Sinan Meslek Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarım Alan Şefi İsmail Güngör, “Evlerde ütü masaları, çamaşır kurutma telleri, televizyonlar oldukça yer kaplıyor. Biz genelde yatak odasında kullanılması için böyle bir şifonyer tasarımı yaptık. Şifonyerimizin içinde ütü masası, çamaşır kurutma teli, gizli bölmeler, LCD televizyon, ziynet eşyası saklama bölümü var. Oldukça az yer kaplayan şifonyer ilk bakışta çok küçük görünmesine karşın içinde barındırdığı alet ve edevatlarla ev hanımlarının işini oldukça kolaylaştırıyor” diye konuştu.
PİKNİKÇİLER İÇİN
Yozgat Mimar Sinan Meslek Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarım Alanı öğrencileri piknikçilere yönelikte tasarım yaptı. Öğrenciler çanta piknik masası, ahşap katlanabilir oturma bankı ve piknik masası tasarlayan öğrenciler, koltuk çalışma masası da üretmeyi başardılar. Okul öğrencileri ayrıca masa haline gelebilen orta sehpa tasarlayarak ev hayatını kolaylaştıran bir ürün daha sundular. REŞİT ÜNAL

Yorumlar