Bozok Üniversitesi Gelişen Gençler Topluluğu tarafından “Eğitim Bilimlerinde Yeni Yönelimler ve Erken Çocukluk Eğitiminde Çalışmalar" konulu panel düzenlendi.
"Her çağ farklıdır"

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Köksal, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayip Duman, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Panelin açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi Dekanı ve panel başkanı Prof. Dr. Tayip Duman yaptı.
Hızlı bir değişim ve dönüşüm çağı yaşandığına vurgu yapan Prof. Dr. Tayip Duman: “Öyle bir hızlı değişim içerisindeyiz ki değişim, hem sebeplerinden hem de sonuçlarından aynı zamanda sorumlu. Din, ahlak, aile, siyaset, ekonomi, politika gibi toplumsal hayatın temel yapı taşlarını biçimlendiren, yapısallaştıran ve dönüştüren yegâne unsur eğitim kurumlarıdır. İnsanın kalitesini ileriye taşımadığınız ve yükseltmediğiniz sürece bu toplumsal kurumların sağlıklı işlemesi mümkün olmamaktadır. İnsanların görevlerini icra etmesi, birbirleriyle sağlıklı etkileşim kurmaları ve üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmesi bu eğitim kurumlarının yetiştireceği insan kaynakları ile sağlanmaktadır. Bu bakımdan eğitim gerçekten çok önemli. Bu önemli misyon çerçevesinde de insanın sürekli kendisini yenilemesi ve güncellemesi gerektiği gerçeğini de içinde barındırmaktadır.” dedi.
Eğitimin en önemli sorunlarından birinin nasıl bir insan yetiştirmesi gerekliliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tayip Duman, her çağın ve her dönemin gerekliliklerine uygun o niteliklere haiz insan nasıl yetiştirilir sorusunun cevabını bu panelde aranacağını söyledi. Panelin özellikle öğrencilerimiz ve öğretmen adayı gençler için çok yararlı olacağı belirterek panelin verimli ve başarılı geçmesi temennisinde bulundu.
Eğitim Bilimlerinde Yeni Yönelimler temasıyla ilk oturumu ile başlayan panelde Doç. Dr. Hasan Güner Berkant “Öğretimde Yeni Yaklaşımlar”, Doç. Dr. Gökhan Duman ise “Çocuklarda Motivasyon ve Öğrenme: Öğretmenin Rolü” konulu sunumlar yaptı.
Doç. Dr. Gökhan Duman başkanlığında Erken Çocukluk Eğitiminde Çalışmalar temalı ikinci oturum da ise Dr. Öğr. Üyesi İpek Karlıdağ “Erken Çocukluk Döneminde Ebeveynlik”, Uzman Tugay Keçeci ve Barış Kocaoğlu ise “Çocuklarda Diskalkuli ve Oyunla Matematik Eğitimi” konulu sunum yaptı.

Yorumlar