Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından alınacak tedbirler kapsamında okullar 2 hafta tatil edildi. Çayıralan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bozdağ'da bu konu hakkında bir açıklamada bulundu.
"Her evde görünmez bir öğretmen olacak"

Öğrencilerin sağlığı için ülke genelindeki okullar 16 mart'tan 2 hafta süreyle 30 mart'a kadar tatil edilmesi kararlaştırıldı. Öğrenciler ilk 1 haftayı dinlenerek geçirecekler. 23 Mart'tan sonra uzaktan eğitim başlayacak. Tüm altyapı hazırlıklarının tamamlanması ile 23 Mart'tan itibaren ders ortamı eve taşınacak. Öğrenciler 23-30 mart tarihlerinde 'EBA Akademik Destek' ile derslerini takip edecekler ve uygulamaları tıklayarak cep telefonlarına, bilgisayarına veya android uygulama olarak indirebilecek olup ücretsiz 3 GB internet hakkı bulunacak. Öğrencilere televizyonlardan TRT kanalı ile gerekli telafi eğitim desteği de sunulacak. Bunun yanında Bozdağ, her öğrenciye ulaşabilmek için 'Danışman Öğretmenlik' diye bir uygulama yaptıklarını dile getirdi.
Hiçbir öğrencinin mağdur edilmeyeceğini vurgulayan Çayıralan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bozdağ,"Milli Eğitim Bakanımızın açıklamaları doğrultusunda yapmamız gerekenleri dikkatli bir şekilde yapmaya çalışacağız. Her öğrencimize tatil döneminde ulaşmaya çalışacağız. Bizim özellikle bu ilçede farkındalık oluşması açısından yapacağımız bir iş var. Her okulda şuanda öğretmenler kurulu toplantısı yapılıyor. Genel çerçeve ise şu; her öğrencimize mutlaka anında ulaşabilecek bir iletişim ağı kurmaya çalışıyoruz. Biz 'Danışman Öğretmenlik' diye bir uygulama yapıyoruz. Bu uygulama sayesinde öğretmenlerimiz öğrencileriyle her daim iletişim içerisinde bulunuyor. Hem veli, hem öğrenci hem de öğretmen birbirini iyi tanıyor ve bu süreç içerisinde gerekli iletişimi, yenilikleri, gelişim evrelerini sağlıyor ve tamamlıyor. Biz özellikle bu tatil döneminde ve tatilden sonraki uzaktan eğitim meselesinde bu danışman öğretmenlik uygulamamızı da sıkı tutacağız. Hemen hemen her gün evde öğrencimizin ne yaptığıyla ilgili, ne yapması gerektiği konusunda da öğrencilerimizi takip edeceğiz. Çocukların eksik olduğu konularla ilgili bilgilendirme notları yine internet ve sosyal medya aracılığıyla gönderilecek. Bu konuda imkanı olmayan velilerimize gerekirse evlerine kadar ulaşacağız ya da velileri bire bir davet edeceğiz. Ödevlendirme ve bilgilendirme şekliyle de bu süreci kontrol etmeye çalışacağız yani bir yolunu bulacağız. Öğrencilerimiz tatil sürecini bizimle beraber geçirecekler. Bu süreç evde de olsa öğretmeninin bilgisi ve gözetiminde olacak yani her evin içerisinde görünmeyen bir öğretmen olacak. Şu anda bizim hedeflediğimiz şey bu. Biz bu noktada velilerimize gerekli bilgi ve destekleri sağlayacağız. Velilerimize milli eğitim olarak her daim hizmet vermeye hazırız" dedi.

Yorumlar