İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru 19 Şubat'tan geçerli olmak üzere 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye yükseltildi.
İLAÇ FİYATLARINA DÖVİZ KURU AYARI

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan duyuruya göre, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) euro değeri 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye artırıldı.
YÜZDE 12 ARTIŞ AÇIKLANDI
Yeniden değerleme yüzde 12'nin üzerinde zam anlamına geliyor. Zam 19 Şubat Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan fiyat değerlendirme komisyonu kararıyla ilgili bir açıklama yapıldı.Yapılan açıklamada,”14 Şubat 2020 tarihli Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda;Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye artırılmıştır.Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 11,75 TL ve 6,15 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin onuncu fıkrası gereği Avro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 13,17 TL ve 6,89 TL olarak güncellenmiştir.Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması kararı alınmıştır.Yeni fiyatlar 19.02.2020 tarihinden itibaren geçerlidir. Önemle duyurulur." ifadelerine yer verildi.
ARTIŞ DÜN İTİBARİ İLE YANSIDI
Döviz kuru ayarlaması ile birlikte ilaç fiyatlarında artış yaşanması sosyal güvencesi olmayan vatandaşları direk etkileyecekken, sosyal güvencesi olanlar ise çok az bir miktarda olsa artıştan etkilenmiş olacak. Herhangi bir sağlık kuruluşunda muayene olduktan sonra ödenen muayene ücretlerinde bir artış olmaz iken ilaç katılım paylarında bir artış söz konusu olacak. Muayene sonrası reçete yazıldığında eczanelerden reçete karşılığı ilacını temin etmek isteyen vatandaşlar muayene ücreti dışında ilaç katılım payı kısmını öder iken yüzde 12’lik bir fark ödeyecek. Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yüzde 10, diğer kişiler için yüzde 20 oranında alınan katılım payları da bu artış ile vatandaşa yansımış olacak. Örnek olarak aldıkları ilaç için zamdan önce 10 TL katılım payı ödeyen vatandaşlar yüzde 12 artış sonrası 11,20 TL olarak bir ödeme yapacaklar.
“İLACA BARİ GELMESEYDİ”
İlaç için döviz kuru ayarı ile birlikte yüzde 12’ye denk gelen artış sonrası vatandaşlar ise “ilaca bari zam gelmeseydi” yorumu yapıyor. Son zamanlarda gıdadan giyeceğe bir çok şeye zam geldiğini dile getiren vatandaşlar,” Hastanelere gidiyoruz. Sosyal güvencemiz var. Katılım payı diye bir para zaten alıyorlar. Birde muayene ücreti geliyor. Sosyal güvencemiz var bizim için çok sorun olmuyor. İlacın yüzde 20’sini biz veriyoruz. Yüzde 80’ini devlet karşılıyor. Yüzde 20’lik kısıma gelen zam bizi çok etkilemez ancak sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar var. Onlar ne yapacak. Onları direk etkileyecek bu zam. Pazara gidiyoruz. Pazar pahalı. Market deseniz ne alırsak gramla alır hale geldik. Maaşlarda yapılan zam geri başka yerlere eklenen zamlarla vatandaşın elinden alınıyor. Hal böyle olunca vatandaş hep sıkıntıda. Her şeye zam geldi bari ilaca gelmeseydi. İnsan sağlığı için bu yapılabilirdi” şeklinde şikâyetlerini dile getiriyorlar.

Yorumlar