Hibe destek başvuruları, 3 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek.
İş kurmak isteyene  65 bin TL destek

Yozgat İŞKUR İl Müdürü Taner Yıldız, engelli ve eski hükümlülere yönelik kendi işini kurma proje başvurularının başladığını söyledi.
İŞKUR, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitas yonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek vermeyi sürdürüyor. Kendi işini kurmak isteyen engellilere 65 bin liraya kadar, eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar yani 53 bin 662 liraya kadar iş kurması için hibe desteği İŞKUR tarafından sunulacak.
Engelli ve eski hükümlülere yönelik proje, kurs, uyum, hibe destek başvuruları, 3 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek.
Hazırlanan projeler, kamu ve sosyal taraflardan oluşan komisyon tarafından değerlendirilirken, İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve programlardan yasaklı hale getirilmiş kişi ve kuruluşların başvuruları alınmayacak. Kendisine Vasi tayini yapılmış olanlar proje başvurusu yapamayacak. Faaliyet alanı Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği olan projelerde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesi, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesi (sertifikası) olması şart. Tarım ve hayvancılık projelerinde projesi kabul edilen proje sahibinin 4/B (Bağ-Kur) sigortası yaptırması zorunlu. Projesi kabul edilenlerden Tahsis edilen toplam proje bütçesinin %10'luk bölümüne bloke konulacak, birinci yılın sonunda projenin başarıyla devam etmesi halinde ödenecek.
Yozgat İŞKUR İl Müdürü Taner Yıldız, destekten faydalanmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin www.iskur.gov.tr internet adresinde yayınlanan rehbere göre evraklarını tamamlayıp, 3 Aralık 2021 tarihi 23,59’a kadar proje başvurularını yapmaları gerektiğini kaydetti.
İl Müdürü Yıldız, Engelli ve Eski Hükümlü vatandaşların Hibe proje Başvurularının başladığını ifade etti. Yıldız, bu yılki başvurularda bazı değişikliklerin yapıldığı belirterek, Başvurular E-Devlet (www.turkiye.gov.tr ) üzerinden online olarak yapılacağını ve geçmiş dönemlerde olduğu gibi başvuru formları yayımlanmayacağını kaydetti.
Yıldız, elden veya posta yolu ile yapılacak olan başvuruların kabul edilmeyeceğini hatırlatarak, e-Devlet üzerinden yapılacak “Engelli Hibe Desteği” başvurularının Kurum internet sitemizde ( www.iskur.gov.tr ) yayınlanan “Başvuru Rehberi”ne uygun olacak şekilde yapılması gerektiğini bildirdi. REŞİT ÜNAL

Yorumlar