Yozgat sınırları içerisinde bulunan göl, gölet ve barajlarda yapılan her türlü su ürünleri avcılığının kontrol ve denetim faaliyetleri ile su ürünleri yetiştiricilik faaliyetlerinin müracaat, proje onayı, su kiralamaları ve yetiştiricilik ile ilgili oluşabilecek tüm problemlerin çözümü 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
Kaçak su ürünleri avcılarına ceza kesildi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde, su ürünleri faaliyetlerinde görevli, her türlü teknik donanıma sahip, tecrübeli teknik elemanlar ile su ürünleri denetim ve kontrol faaliyetleri il genelinde titizlikle yürütülmektedir. Su ürünleri avlama hakkı kiraya verilmiş gölet ve barajlarda, kiralama yapılmış kooperatif/kişiler tarafından ticari avcılık yapılabilmektedir. Su ürünleri avlama hakkı kiraya verilmemiş hiçbir rezervuar alanımızda, ticari olarak su ürünleri avcılığına müsaade edilmemekte, yapanlar hakkında ise yasal işlem uygulanmaktadır.
Bu kapsamda; 20.11.2019 tarihinde saat 20:00 sularında, İl Müdürlüğüne; Yozgat merkez sınırları dahilinde bulunan Musabeyli Barajında kaçak su ürünleri avcılığı yapıldığı ihbarı üzerine İl Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Ekibi ve Musabeyli Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından, söz konusu baraj içerisinde İl Müdürlüğü teknesi ile yapılan denetim esnasında, gölde kaçak olarak avlanan 4 adet şahıs suçüstü yakalanmış, göle sermiş oldukları 1.500 metre uzunluğundaki ağlara el konulmuş ve ilgililer tarafından sahiplenilmeyen 1 adet şişme bot, 2 adet akü ve bir adet ise elektrikli motor Tarım İl Müdürlüğü deposunda muhafaza altına alındı.
İlgililere 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunun 23. Maddesine muhalefet suçu ile yine aynı Kanunun 36.Maddesini "h" bendi kapsamında idari para cezası uygulandı.
Konu ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak mesai mevhumu gözetmeksizin, 24 saat ile yıl boyu kaçak su ürünleri avcılığına göz açtırmayacaklarını, sürdürülebilir su ürünleri için yasaklara uyulması, yasak avcılığının önlenmesi gerektiği ve bunun için sürekli olarak denetimler devam edecektir" dedi.

Yorumlar