TSO Başkanı Çelik, Yozgat’ın 10 yılda alamadığı yatırımları kendilerinin 2 yılda getirmeyi başardıklarını kaydetti
Kalkınma hamlesine TSO’dan dokunuş

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Organize Sanayi Bölgesi’nde temelleri atılan fabrikaların inşaatlarının yüzde 90 seviyelerine geldiğini belirterek, yıl sonuna kadar üretime geçecek duruma geleceklerini söyledi.
Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, göreve geldikleri günden bu tarafa Yozgat’ın sanayi şehri olması, istihdamın arttırılması ve üreten bir şehir olması için yaptıkları çalışmaları basın mensuplarına anlattı.
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Organize Sanayi Bölgesi’nde temeli atılan tesislerin inşaatlarının hızlı bir şekilde devam ettiğini, birçok firmaya ait tesis inşaatının da kabasının bitmek üzere olduğunu söyledi.
TSO Başkanı Çelik, Yozgat’ın bir sanayi ve üretim şehri olması için yoğun gayret içerisinde olduklarına değinerek, ilk etapta 100, tamamı 850 milyonu bulacak yeni bir yatırımın gerçekleşeceğini ifade etti.
Kısa sürede OSB’deki çalışan sayısını 3 binlere kadar ulaştırdıklarını belirten Çelik, “Biz diyoruz ki, Yozgat üreten bir şehir olsun. Yozgat’ta işsiz biri kalmayana, ekonomik yapısı çevre illerden daha üst seviyeye çıkana kadar bizler mücadelemizi devam ettireceğiz. Bizler bu konuda bütün kamuoyunun desteğini bekliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki, Yozgat üreten bir şehir haline gelince herkes kazanacak. Bu ekonomik hamlelerin herkese faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.
OSB’DA BACALAR TÜTÜYOR
İlk göreve geldikleri günden bugüne Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak Yozgat’ın bölgede sanayisi ve üretimi birçok ilden daha geri noktada olduğunu aktaran Çelik, “Bizler de bu konu ile alakalı ciddi çalışmalar başlattık ve geçtiğimiz aylarda bunların meyvelerini almaya başladık. Organize sanayi bölgemizde 900’lü Bin’li çalışan sayımızı şuanda 3 binin üzerine çıkarttık. Geçen aylarda temelini attığımız fabrikalarımızın fiziki şartlarının şuanda yüzde 90’ını tamamlamış bulunmaktayız. Önümüzdeki aylarda da makine tesisatları ile birlikte 5 fabrikamızın 2021’in ilk aylarında yada ikinci ayın ortalarında tesisimizin açılışı olacak. Yaklaşık bine yakın istihdam sağlayarak bu tesislerimizde Yozgat’ın üreten bir şehir olma yolunda hızla ilerlemesine devam edeceğiz” dedi.
FUAT OKTAY DESTEKÇİMİZ OLDU
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın kendilerinin en büyük destekçisi olduğunu belirttti.
“Her şeyden önce bu çalışmalarımızda bize sonsuz destek veren Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’e çok teşekkür ediyoruz” diyen Çelik şunları kaydetti:
“Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş insanlarına ve üreticiye verdiği desteklerin, önümüze çıkan her türlü sıkıntıların önünde bize çok büyük bir destek sağladı. Biz de bu gücü alarak profesyonel bir ekip ile Yozgat’a sanayicinin, üreticinin nasıl getirileceği noktasında onun çizdiği yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu noktada her geçen gün bir yeni yatırımcı çekiyoruz. Kısmet olursa önümüzdeki aylarda fiziki şartları tamamlanan fabrikalarımızın 4-5 aylık gibi bir süre içerisinde makine tesisatları ile birlikte açılışlarını yapmayı planlıyoruz. Bu planlamada da yaklaşık 6 Bin Yozgat insanına yeni iş, aş olanakları sağlanacağını buradan belirtmek isterim. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu yatırımlarla birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz.”
YENİ YATIRIM MÜJDESİ
Yozgat’a ekonomik ve istihdam alanında katkı sağlayacak yeni bir yatırım müjdesi veren Çelik, yatırımcı ile sözleşmenin imzalandığını vurguladı.
TSO Başkanı Çelik, “Yatırım ile ilgili uzun süredenberi çalışmalarımız devam ediyordu. İş belirli bir noktaya gelmeden, netleşmeden kamuoyuna bunu duyurmak istemedik. 100 Milyon TL’lik bir yatırım kararı alan Azeri Türk bir kardeşimizin yeni yatırımı ile alakalı bütün resmi sözleşmelerimizi imzaladık. Kısmet olursa Mart ayı gibi yaklaşık 150’ye yakın bir çalışanla birlikte fabrikamız çok hızlı bir şekilde yapılıp 2021’in sonlarına doğru faaliyete geçecek. Yeni yatırımcımızın Yozgat’taki çalışan hedefi 900 kişidir. 850 Milyon TL’lik bir yatırım kararı aldı. Birinci etap olarak 100 Milyon TL olarak duyurmak istiyorum. Yozgat’ımız için hayırlı olmasını diliyorum. Yozgat’ın son 2 yılda aldığı yatırımlara bakarsak son 10 yılda almadığı yatırımları aldı diyebiliriz.”
VALİ POLAT YANIMIZDA
Çelik, Vali Ziya Polat’ın devlet büyüğü olarak Yozgat’ta her türlü olanağı ve devletin gücünü kendilerine hissettirdiğini kaydetti.
Çelik, “Sanayicinin her zaman yanında olduğunu biz biliyoruz. Bu nedenlerden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Yozgat’ımızdaki diğer kurum müdürlerimiz de aynı şekilde bu ekonomik kalkınmanın bir neferi olarak yaptığımız ve yapacağımız bütün çalışmalarda bizim her zaman yanımızda olduklarını hissettiriyorlar. Kısmet olursa inşallah yeni yatırımlarımızla birlikte bu yatırımda da birinci olarak Yozgat halkına armağan edeceğiz. Azerbaycan biliyorsunuz ki yeni bir savaş halinden çıktı. Ama yatırımcılarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Bu süreci de birlikte takip ettik. Onların da tüm Yozgat halkına ayrı ayrı selamları ve güzel temennileri var. Yozgat’a yatırım yapmaktan dolayı mutlular. 2021 yılı için konuştuğumuz yeni yatırımcılarımız da var. Belirli bir neticeye ulaştırdıktan sonra bilgilendirme yapacağız. Biz diyoruz ki, Yozgat üreten bir şehir olsun. Yozgat’ta işsiz biri kalmayana, ekonomik yapısı çevre illerden daha üst seviyeye çıkana kadar bizler mücadelemizi devam ettireceğiz. Bizler bu konuda bütün kamuoyunun desteğini bekliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki, Yozgat üreten bir şehir haline gelince herkes kazanacak. Bu ekonomik hamlelerin herkese faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.
RAPOR HAZIRLANDI
TSO başkanı Çelik hazırladıkları rapor ile ilgili bilgiler de verdi. Çelik konuşmasına şunları kaydetti: “Yaklaşık 4 aylık bir çalışma sonucunda Yozgat’ın gelişimi ile alakalı TSO olarak bir rapor hazırladık. Malumunuz Yozgat’a hızlı tren gelecek. Bizim aklımıza, Yozgat’a hızlı tren gelirken biz oturup onu mu seyredeceğiz sorusu geldi. Yozgat hızlı trene ne kadar hazır? Yozgat’a hızlı trenden önce Yozgat’taki tüm kamu kurumlarının, yerel yöneticilerin, STK’ların yapması gereken hazırlıklar ve hızlı trenin Yozgat’a ne kadar karı olacak, bu karı nasıl maksimum yapabiliriz? Sorularına cevap aradık. Çünkü şehrimizde bazı eksiklikler gördük. Hızlı trenle birlikte Yozgat’ın ekonomisinin negatif etkilenmemesi için yapılaması gereken bazı hamleler var. Bunu da elbette TSO olarak tek başımıza yapamayız. Hep birlikte bu çalışmanın içerisinde olmamız gerekiyor. Hazırladığımız raporda; STK’ların, belediyenin, kamu kurumlarının, valiliğimizin, il özel idaremizin yapması gerekenler var. Geliştirilerek daha güzel noktalara getirilebilir. Bu konuda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Eğer biz hazırlıklarımızı yapamazsak Yozgat olarak hızlı tren geldiğinde negatif anlamda etkileniriz.”

Yorumlar