CHP Milletvekili Keven, partisinin toplantısında açıkladı
KALKINMA MODELi YOZGAT’TA TUTMADI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat İl Başkanı Ali Keven, Yerelden Kalkınma Modeli adı altında başlatılan çalışmanın sonuç getirmeyeceğini belirterek, Yozgat’ın en temel sorunlarının başında göç ve işsizliğin geldiğini söyledi.
CHP Yozgat İl Başkanı Ali Keven, partisi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada AK Parti iktidarını eleştirdi. Yozgat’ın AK Parti’ye büyük destekler verdiğini ifade eden Milletvekili Keven, maalesef verilen bu desteklerin karşılığının alınamadığını vurguladı.
Göç ve işsizlik
CHP Milletvekili Keven, Yozgat’ın temel sorununun göç ve işsizlik olduğunu belirterek, göç ve işsizlik çözülmezse, Yozgat’ın büyümesini, gelişmesini kalkınmasının imkanı olmadığını ileri sürdü.
Göç ve işsizliğin mutlama çözülmesi gerektiğinin altını çizen Milletvekili Keven, “Yozgat göçü ve işsizliği durdurmak zorunda. Yoksa açık söylüyorum Yozgat 5 sene sonra emin olun küçük bir ilçe olacak. Çünkü 2002 yılında 684 bin olan nüfusumuz bugün 424 bin. 6 milletvekili vardı bugün 4 tane. Belki bu sayı 3’e düşecek. Göç devam ediyor” dedi.
Model tutmadı
Milletvekili Keven, iktidarın yerelden kalkınma modeli üzerinde durduğunu ifade ederek, bu modelin Yozgat için sonuç getirmediğin kaydetti.
Milletvekili Keven, “İktidarın yerelden kalkınma modeli diye bir düşühcesi var. Bu model Yozgat’ta anlayışı maalesef sonuç getirmiyor. AK Parti 20 yılda iktidarda. Yerelden kalkınma anlayışı başarılı olsaydı Yozgat göç ve işsizlik diye bir sorunu olmazdı. Demek ki Yozgat’ın yerelden kalkınma modeli ile kalkınması gelişmesi, refaha kavuşması mümkün değil” diye konuştu.
İstihdam yatırımı
CHP Milletvekili Keven, Yozgat’a istindam ve yönetime dayalı yatırım getirilmesi gerekliliğine dikkat çekti.
Göçün önlenmesinin istihdama yönelik yatırımlarla mümkün olacağına değinen Milletvekili Keven, “Yozgat maalesef eğitim ve öğretimde başarı düşüklüğü 58’nci sırada. En az kamu yatırımı alan 10 il arasında. Yozgat siyasi alanlarda özellikle Ankara’da çok ciddi insanlarla güçlerle temsil ediliyor. 50-6-0 iktidara mensup meclis başkanlarımız, adalet bakanlarımız oldu. Ama neticede Yozgat’ın tablosu göç ve işsizlik yaşayan bir il. Yıllardır istihdama dayalı hiçbir yatırım yok. Buradaki yatırımların bir kısmı özel sektör. Yozgatlı ülkesini ve milletini karşılıksız seven insanlar olarak görülür. Karşılıksız olarak ülkesini, milletini seven insanlar olarak görülür. Ama Yozgatlı’nın iyi niyetini bazı siyasi otoriteler suiistimal ediyor. Yozgatlı’nın oyun iktidarların cebinde gözüküyor. Ama ben inanıyorum ki Yozgatlının oyu iktidarın cebinde değil. Bunu önümüzedi seçim gösterecek” ifadelerini kullandı.
ÇETİN MERMERTAŞ

Yorumlar