Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ‘Yeşil Bir Çekerek’ sloganıyla ilçenin her noktasına Lavanta dikmeye devam ettiklerini söyledi.
"KALKINMA YERELDEN BAŞLAR"

İlçenin her yerine lavanta dikimi gerçekleştirerek, lavanta ürününden vatandaşların faydalanmasını istediklerini dile getiren Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, “Resmi Kurumlarımızın tamamına yakınına, Eğitim kurumlarımızın tamamına lavanta dikimi gerçekleştirdik. Bugün Meclis üyesi arkadaşlarımla beraber Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Yüksek Okul Müdürümüz Tekin Güler bey ve Akademisyenlerimizle beraber lavantalarımızı toprakla buluşturduk, akabinde Çiçek Anaokulunda Okul Müdürümüz ve Öğretmenlerimizle beraber minik yavrularımıza eşlik ederek yeşili sevmeyi, doğayı korumayı anlatarak, minik elleriyle beraber dikimler gerçekleştirdik” ifadelerine yer verdi.
Lavantanın görsel güzelliğinin yanında kozmetik sektöründe de önemli yeri olduğuna dikkat çeken Çakır, şunları söyledi; “Kalkınmanın yerelden olmasını özellikle kadınların üretimde yer almasını istiyoruz. Bu sebeple lavanta sabunu, kremi, kolonyası, lavanta yağı üretimi yapacağız. Bunu bölgemizin kadınlarına öğretip ev ekonomilerine katkı sağlamalarını planlıyoruz.”
Çakır, Çekerek halkına daha fazla gelir sağlayacak projeler üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi. "Bal ormanları kurduk, arıcılığı teşvik ediyoruz. Bunun yanında trüf mantarı üretimi için Trüf ormanı da oluşturduk. Biz alışılmış belediyecilik anlayışının dışına çıkmak istiyoruz” diyen Çakır, “Lavantayı öncü olarak dikimini bizler gerçekleştirip akabinde halkımızı da buna teşvik edeceğiz. Verimi yüksek, getirisi hububatlara göre daha fazla olan Lavanta inşallah ilçemizin en büyük gelir kapısı olacak. Yaptığımız ve devam eden projeler sayesinde Çekerek, 5 yıl, 10 yıl ve 20 yıllık süreçte bölgemize, ülkemize ve tüm dünyaya hitap edecek turizm şehri haline gelecektir” dedi.
Çekerek halına birlik çağrısında bulunan Çakır, “Gelin benliği bir kenara bırakalım, biz olalım. Kaybedecek ne vaktimiz ne de insanımız var. Göç alan bir şehir olmak için birlik olalım, ayrılığı, gayrılığı bir kenara bırakalım Beraber olalım. Çok bir şey istemiyorum hepimiz Birlikte Çekerek olalım” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar