Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından, lisans düzeyi 2019-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ilk oturumu bugün yapılacakken yarında Alan Bilgisi yapılacak.
KAMUDA ÇALIŞMAK İÇİN TER DÖKECEKLER

ÖSYM'nin sitesinden sınav giriş belgelerini alan vatandaşlar bugün sabah 10.15'de 1. oturuma girecekler. İkinci oturum bugün öğleden sonra saat:14.45'de yapılacakken üçüncü oturum ise yarın sabah 10.15'de yapılacak.
GEÇ KALANLAR SINAVA ALINMAYACAK
Sadece KPSS sınavında değil, ÖSYM tarafından yapılan sınavların tamamında sınav merkezine giriş için saat belirlemesi mevcut. Bugün sabah 10.15'de başlayacak sınav için sınavların yapılacağı binalara en geç 10.00'da giriş yapılacakken öğleden sonra 14.45'de yapılacak oturuma ise 14.30'dan sonra giriş yapılamayacak. Yarın 10.15'de yapılacak olan üçüncü oturum için ise binalara giriş en geç 10.00'da yapılacak. Bu nedenle KPSS'ye girecek olan vatandaşların bir aksilikle karşılaşmamaları için biraz daha erken saatlerde sınav yerlerine doğru yola çıkmalarında fayda var. KPSS sınavına Bozok Üniversitesi'nde girecek adayların güzergahta yapılan yol çalışmalarına dikkat etmesi gerekiyor. Tek şeritte sağlanan trafik akışı normal zamanlarda bile trafiği yoğunlaşmasına neden olurken, sınav trafiğinin de eklenmesi ile birlikte Bozok Üniversitesi'ne ulaşım daha da zorlaşacak.
GİRİŞ BELGESİ VE KİMLİK ŞART
Sınav merkezinde zamanında ulaşmak kadar gerekli evrakları da bulundurmak önemli. Sınava girecek olan vatandaşların ais.osym.gov.tr adresinden çıkardıkları giriş belgeleri ile birlikte Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartı yada süresi dolmamış pasaportlarını yanlarında bulundurmaları zorunlu. Adayların kullandıkların kimlik belgelerinde kendilerinin daha kolay tanınmasını sağlayacak güncel fotoğraflarının olması ise önemli. Evraklardan birini veya tamamını yanında bulundurmayan kişiler sınava giremeyecekler.
BEKLEMEYE GEÇECEKLER
2019 yılında Lise, Önlisans ve lisans mezunları için yapılacak KPSS sınavları sonrası toplamda Bin 14 kişi memur alımı yapılacak. Lise mezunu 130 kişi memur alımı yapılacakken bu sayı ön lisans mezunları için 253, lisans mezunları için ise 631. Sınav sonrası adaylar puanların açıklanmasını bekleyecek. Sınav sonuçlarının açıklanması sonrası ise vatandaşlar ÖSYM'nin sitesi üzerinden tercihlerini yapacaklar. 17 Haziran'da açıklanan TÜİK verilerine göre ülkemiz genelinde işsizlik yüzde 14 iken işsiz gençler KPSS sınavı sonucu ile işe yerleştirilme hayalleri kuruyorlar. Sınavın açıklanması ve iyi bir sonuç almakta yerleştirme için yeterli olmayacakken aynı zamanda güvenlik soruşturmasına da tabi tutulacaklar.
YOZGAT VALİLİĞİ'NDEN UYARI
Yozgat Valiliği de web sitesinden KPSS'ye girecek adaylara uyarıda bulundu. Web sitesinden yapılan açıklamada,"Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi hafta sonu ilimizde de Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) gerçekleştirilecektir.İlimizin bazı ana arterlerinde ve özellikle BOZOK ÜNİVERSİTESİ YOL GÜZERGAHINDA yol çalışması yapıldığından dolayı, sınava girecek adayların sınava geç kalmamaları ve herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermemeleri için erken saatte yola çıkmaları önemle rica olunur.Yozgat Valiliği olarak, sınava girecek olan tüm adaylarımıza üstün başarılar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar