Valilik, Üniversite ve ORAN tarafından projeler hazırlanmış ve bir dizi çalışmalar yapılmıştı
Karanlıkdere yine unutuldu!

Yozgat’ın Yerköy ile Şefaatli ilçeleri arasında yer alan, çeşitli sebze ve meyve üretiminin yapıldığı, ortasından Delice Irmağı, kenarından demiryolu hattının geçtiği Karanlıkdere havzasına yönelik planlanan projeler unutuldu.
Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta tarımsal üretim açısından ayrı bir yeri ve önemi bulunan Karanlıkdere’ye yönelik Yozgat Valiliği, Bozok Üniversitesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından projeler hazırlanmış ve bir dizi çalışmalar yapılmıştı.
Karanlıkdere havzasında üretimi artırmak ve özellikle bölgede yetişen üzümleri yeniden Türkiye pazarına çıkarmak adına dönemin Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın yakından takip ettiği projeler hazırlanmıştı.
Karanlıkdere için ‘Gelişim Projesi’ hazırlanmasına rağmen geçen süre zarfında her hangi bir adım atılmadı.
Şefaatli’nin sebze ve meyve yetiştiriciliğinde önemli yere sahip Karanlıkdere dönemsel çalışmalar yapıldı.

Delice Irmağı, kenarından demiryolu hattının geçtiği Karanlıkdere havzasından daha bol ve kaliteli ürün alınmasının amaçlanırken, Şefaatli ve Yerköy ilçe belediyelerinin hazırlaması planlanan projelerden de sonuç çıkmadı.
KARANLIKDERE
ÖNEMLİ BAHÇE
Vadi, içerisinde bağ, bahçe ve güzel doğa görüntülerinin yer aldığı 35 kilometre uzunluğunda önemli bir alan. Yapılan araştırmalara bölgeye özgü 137 bitki türü belirlendi.
Yöreye özgü üzüm bağları ve meyvecilik, organik tarım yapmaya uygun bu alanların değerlendirmesi ve çiftçilerin bilgilendirilmesi gerekiyor.
Şefaatli ilçesi ile Yerköy ilçesi arasında uzun bir vadi içerisinde yer alan Karanlıkdere mevki, birçok meyve ağacı ve bitki türünü içerisinde barındırıyor.
Dönemin Valisi Kemal Yurtnaç, görev yaptığı süre zarfında Karanlıkdere’nin ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmaları dikkat çekmişti.
Sık sık Karanlıkdere Vadisini gezen dönemin Yozgat Valisi Yurtnaç, “Şefaatli ilçesinde farkında olmadığımız güzellikler ve zenginlikler var. Karanlıkdere Vadisi buna güzel bir örnek. İçerisinden akan ırmağı, endemik bitki türleri, başta üzüm bağları, ayva ve menengiç olmak üzere birçok meyve türü yetişmekte. Buranın, ilçe ekonomisine katkı sağlaması ve kalkındırması amacıyla Kabalı Meyve Bahçesi örneğinde olduğu gibi toplulaştırarak projeler hazırlayıp hayata geçirmeliyiz” diyerek yoğun gayret göstermişti.
Şefaatli ve Yerköy’ün gelişimine katkı sağlayacak Karanlıkdere için hazırlanan projelerden bir anda unutuldu. Hazırlanan ve üzerinde bir dizi çalışmalar yapılan projelerin akıbetinin ne olduğu da bilinmiyor.

Yorumlar