İlimiz şehir içi ulaşım hattında taşıma bedeli geçtiğimiz aylarda artırılmış ve 10 kuruşluk bir zam yapılmıştı. Ancak artış kartsız binişlere yansıtılmamış 2,75 TL olan kartsız biniş ücretinin aynı şekilde devam etmesi kararı çıkmıştı.
KARTSIZ BİNİŞE ZAM GELDİ

Bozok Şehiriçi Halk Otobüsleri Kooperatifi kartsız binişler için Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında yeniden başvurmuş ancak fiyat yine artırılmamıştı. Son olarak dün gerçekleştirilen Aralık ayı Belediye Meclis Toplantısı gündemine gelen kartsız binişler meclis üyelerinin ortak kararı ile 3 TL olmasını onayladı.
EKİM TOPLANTISINDA FİYAT ARTIŞI YAPILMIŞTI
Ekim ayı Belediye Meclis Toplantısında gündemin 2’nci maddesi olarak şehir içi dolmuş ücretlerine zam talebi görüşülmüştü. Bozok Şehiriçi Halk Otobüsleri Kooperatifi başkanlığı tarafından verilen dilekçe ile akaryakıt, yedek parça ve işçilik giderlerinin artmasından dolayı dolmuş ücretlerine zam yapılması konusunda Belediye Meclisi’ne başvuru yapıldı. Belediye Meclis üyeleri tarafından toplantıda görüşülen taşıma fiyatları için yapılan başvuruda ,75 TL olan öğrenci binişi 1,90, 2,00 TL olan kartlı halk binişi 2,25 TL, 2,75 TL olan kartsız biniş ise 3,00 TL olması istenmişti. Belediye Meclisi görüşmeleri sonucunda öğrenci binişlerinin 1,85 TL, kartlı halk binişinin 2,10 TL olması kararlaştırılırken kartsız binişte fiyat farkı yapılmaksızın 2,75 olarak devam edilmesine karar vermişti.
KARTSIZ BİNİŞ FİYAT ARTIŞI TALEBİ İKİNCİ KEZ REDDEDİLDİ
Kasım ayı toplantısında ise 2020 mali yılı bütçesi ve 2020 yılı gelir tarifesinin görüşülmesi sonrası Şehir İçi Belediye Halk Otobüsleri’nin kartsız biniş ücretinin belirlenmesine geçildi. Belediye meclis üyeleri Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından 2,75 TL olan kartsız biniş ücretinin 3,00 TL yapılması teklifi reddedildi. Ekim ayı toplantısında gündeme gelen fiyat artışını o toplantıda karara bağladıklarını tekrardan gündeme gelmesinin de gerek olmadığını söyleyen meclis üyeleri artışı oy birliği ile reddetti.
KARTSIZ BİNEN 3 TL VERECEK
Bozok Şehiriçi Halk Otobüsleri Kooperatifi 2,75 TL olan kartsız biniş ücretinin 3,00 TL olması için yeniden Belediye Meclisi’ne başvuruda bulundu. Kooperatif Başkanı Mustafa Arslan kartsız binişin önüne geçilmesi için fiyatın artırılması gerektiğini dile getirdi. Kartla binişin hem vatandaşlar hem de kooperatif olarak kendileri için daha iyi olacağını dile getiren Arslan,” Kartsız binişte takip zor. 2,10 TL kartla biniş ücreti var. Kartsız biniş ise 2,75 TL. Arada ki bu fark çok düşük. Eğer kartsız biniş ile kartlı biniş arasında ki fark yüksek olmazsa vatandaş kullanmıyor. Geçtiğimiz aylarda kartlı biniş oranı yüzde 20’ye kadar düşmüştü. Ancak şuanda yüzde 40 civarına yeniden çıktı. Kooperatifimizde 3 bilgisayar ile yolcu takibi yapıyoruz ancak buna rağmen tam bir takip yapamıyoruz. Vatandaşlarımız halk kartları sadece kooperatifimiz binasında yaptırmıyor. Bir çok noktada halk kartlarımızın satışı var. Öğrenci kartları ve 65 yaş üstü kartlar gibi üzerinde resim bulunan kartlardan almak isteyen vatandaşlarımız kooperatifimizde yapıyor işlemlerini. Halk kartlarına yüklemeyi internet üzerinden de yapılabiliyor ve işlemleri çok kolay. Denetlememizin daha iyi olması ve vatandaşlarımızın karta yönelmeleri için 2,75 TL olan kartsız biniş ücretinin 3,00 TL olmasını istiyoruz” şeklinde belediye meclis üyelerine açıklamalarda bulundu. Meclis üyeleri de bu kez 3,00 TL kartsız biniş ücretini kabul ederek onayladı.

Yorumlar