Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Yozgat ziyaretinde sadece AKP'li siyasetçilerin olması ve belediye başkanlarının davet edilmemesiyle ilgili bir açıklama yaptı.
Keven:"Oktay parti yöneticisi gibi davranıyor"

Parti yöneticisi gibi hareket edilmesine tepki gösteren Keven,“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün Yozgat'ı ziyaret ettiler. Hoş geldiler sefa geldiler. Ancak karşımızda maalesef öyle bir tablo var ki sanki bu ilde AKP’den başka parti yok. Etrafta AKP milletvekili, AKP önce ki milletvekili, AKP il başkanı, AKP belediye başkanları var. Ancak ne CHP'ye ne de başka partilere ve onların yöneticilerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına bir davet bile gitmiyor. Sayın Oktay, sayın Kurum siz parti yöneticisi değilsiniz kendinize gelin! Siz devlet adamısınız parti yöneticisi değilsiniz! Bu halk hangi parti olduğuna bakmadan vergisini veriyor, askere gidiyor ve vatandaşı olduğu devletten ayrım yapılmadan karşılık görmek istiyor” ifadelerine değindi.
AKP’li siyasetçiler yerine çiftçilere işçilere gitmelerini öneren Keven, ‘askeri birlik sözü ne oldu sordular mı’ dedi.
Keven,“Yozgat'ta il ve ilçe belediye başkanları ile sözde değerlendirme toplantısı yaptık diyor ancak sadece AKP'li belediye başkanları var. CHP'li, İyi Parti'li, MHP'li belediye başkanları davet bile edilmiyor! Demokrasi ve birlik beraberlik anlayışınız bu mudur? Bu partizanca davranış Yozgat'ta 31 Mart'ta yaşanan hezimetin bir dışavurumu mudur? Böyle giderse sorun yumağı haline getirdiğiniz Yozgat size daha çok uyarı verecek. Partili belediye başkanlarınızla ve ilçe başkanlarıyla toplantı yapıp 'evet efendim' nidaları duyana kadar; Akdağmadeni'nde işsiz maaşsız madencilere gidin, ürünü beş para etmeyen icralık çiftçilere gidin, doğal afet yaşanan köylere gidin, siftah yapamayan esnafa gidin, işsiz gençlere gidin bakın bakalım onlar ne diyor bir dinleyin! Etrafınızdakiler size 2002'den bu yana 250 bin göç verdiğimizi söylediler mi, eğitimde hiç iç açıcı bir durumda olmadığımızı söylediler mi, çiftçilerin borçları yapılandırılmazsa hacizlik olacaklar dediler mi, esnaf bitik çünkü zincir marketler ve bankalar piyasayı mahvetti dediler mi, işsizimiz çok o yüzden millet kıraathanesi açtık dediler mi? Askeri birlik sözleriniz ne oldu diye sordular mı?" dedi.
Sayın Oktay ve sayın Kurum’a seslenen Ali Keven, toplumu kucaklayarak bir araya gelindiği takdirde sorunlara çözüm üretilebileceğini söyledi.
Keven,“AKP dışında başka bir referans olmadığı için toplumu kucaklayamıyorsunuz ve etrafınızda ki dar bir parti çevresiyle aykırı bir ses duymadan eleştiri duymadan farklı bir öneri dinlemeden devlet yönettiğinizi sanıyorsunuz. Bu şekilde ne doğru bir çözüm bulunabilir ne de sorunlar giderilebilir. Etrafınızda sadece padişahım çok yaşa diyen ulufeci ayrıcalıklı bir azınlık oluşturdunuz. Bu zihniyetle ne ülkenin ne de ziyaret ettiğiniz Yozgat'ın sorunlarına kapsamlı bir çözüm üretebilirsiniz. Önce ki örneklerde olduğu gibi tutulmayan birkaç vaatte bulunursunuz etrafınızda ki ayrıcalıklı azınlıkta sizi alkışlar ve gidersiniz.Toplumu şucu bucu diye ayırmayın. Koca bir ili sadece AKP'den ibaret görmeyin. Yozgat'ın tamamını kucaklayın. İnanın böyle yaparsanız ülkemizin ve ilimizin sorunlarına hep birlikte daha iyi çare üretebiliriz” şeklinde konuştu.

Yorumlar